fbpx
Powrót do góry
local_shipping

Darmowa dostawa od 199 zł

local_offer

-5% na pierwsze zakupy z kodem: borntosmile

workspace_premium

Gwarancja 2+1

Bezpieczeństwo dziecka w podróży – foteliki i podstawki

Podróżowanie to dla wielu rodzin nieodłączna część życia. Warto zatem wiedzieć, jak bezpiecznie jeździć z dzieckiem, aby móc cieszyć się zwiedzaniem świata i spędzaniem wspólnie czasu poza domem. Podpowiemy Wam, na co się zdecydować – fotelik czy podstawkę, aby mieć pewność, że rodzinne podróże samochodem będą bezpieczne i przyjemne.

Podstawka kontra fotelik, czyli co najlepsze dla starszaka

Na współczesnym rynku znaleźć można bogaty wybór asortymentu dziecięcego, w tym liczne foteliki i podstawki do jazdy samochodem. Choć najczęstszym wyborem rodziców są foteliki, to regulacje prawne, które umożliwiają maluchom podróżowanie na podstawce oraz ich niska cena sprawiają, że cieszą się one popularnością wśród opiekunów. Warto jednak wiedzieć, jakie są różnice konstrukcyjne, aby mieć pewność, że zakupiony produkt spełni wszelkie oczekiwania. 

Podstawka, czyli tania alternatywa do jazdy samochodem

Osoby, które zastanawiają się, od kiedy dziecko może jeździć na podstawce, powinny przede wszystkim poznać jej budowę. Przeważnie jest to lekka konstrukcja wykonana ze styropianu lub innego tworzywa sztucznego. Dla komfortu jazdy jest ona powleczona poliestrowym pokrowcem. Czasami zdarza się, że dołączona do podstawki jest dodatkowa poduszka.      

Teoretycznie podstawka powinna chronić malucha podczas jazdy. W praktyce sprawa wygląda trochę inaczej. O ile podstawka skutecznie unosi malucha, który jest za niski do klasycznych pasów samochodowych, o tyle nie gwarantuje mu dodatkowego bezpieczeństwa, gdyż jej konstrukcja jest zbyt uboga. Głównym jej zadaniem jest zatem dopasowanie ciała dziecka, a dokładniej wysokości, na jakiej się ono znajduje, do samochodowych pasów bezpieczeństwa. 

Fotelik samochodowy – towarzysz od pierwszych dni życia 

Z pewnością kompletując wyprawkę niemowlęcą, jako rodzice, zmagacie się z zakupem odpowiedniego fotelika. Pierwszym fotelikiem samochodowym, który towarzyszyć będzie w drodze ze szpitala do domu, jest fotelik-nosidło. Dzięki odpowiednio przemyślanej konstrukcji wspierającej prawidłowy rozwój układu kostnego, przede wszystkim kręgosłupa produkt ten nie wpływa negatywnie na pociechę. Dodatkowe, 3-punktowe pasy jak w modelu Horten, zapewniają maksimum bezpieczeństwa. 

Kolejne modele, na których zakup musicie być gotowi w okolicach około 9-ego miesiąca (jeśli zdecydujecie się na kategorię 0, czyli do 8 kg) lub około 4-go roku życia (kategoria 0+, czyli do 13 kg) oprócz siedziska posiadają także funkcję podpierania kolców biodrowych dziecka. Ponadto oparcia fotelików dziecięcych dopasowane są do ich kręgosłupa. Dodatkowym udogodnieniem w fotelikach jest możliwość wysunięcia oparcia, aby na czas drzemki zagwarantować maluszkowi pozycję półleżącą. Niewątpliwie to zagłówek oraz boczne osłony stanowią najważniejszą część fotelika – gwarantują ochronę głowy, szyi i ramion, w sytuacji, gdy dojdzie do kolizji drogowej. 

Od kiedy dziecko może jeździć na podstawce i czy to bezpieczne? 

Wielu rodziców zastanawiających się nad rezygnacją z fotelika zadaje sobie pytanie od kiedy dziecko może jeździć na podstawce według kodeksu karnego w 2022 roku. Odpowiedź dla wielu opiekunów może być zaskakująca, bo linią graniczną jest przekroczenie przez pociechę 15 kg, a to oznacza, że przepisy dotyczą maluchów w okolicach 3-go roku życia. 

Konfrontując ze sobą foteliki i podstawki zauważyć można szereg różnic, które wpływają na bezpieczeństwo podczas jazdy. Podstawki jedynie unoszą ciało dziecka, gdy foteliki chronią je nie tylko na wysokości głowy, ale i tułowia. Dodatkowo pasy bezpieczeństwa zastosowane w fotelikach są lepiej dopasowane i stabilniej utrzymują ciało pociechy, aniżeli pasy, jakie stosuje się na tylnej kanapie. 

Warto pamiętać, że foteliki niemowlęce, jak Horten oraz dla dzieci starszych wykonane są z bezpiecznych materiałów pochłaniających nadmierną energię, jaka powstaje podczas zderzenia. W przypadku podstawek zastosowany styropian nie jest w stanie zapewnić żadnego zabezpieczenia. Czy zatem osiągnięcie przez maluszka 15 kg, czyli granicy od kiedy dziecko może jeździć na podstawce, jest na pewno dobrym momentem na zmianę bezpiecznego fotelika na kawałek styropianu? Z pewnością nie. 

Inną kwestię stanowi także przewożenie malucha na przednim fotelu. Czy prawo reguluje to, od kiedy dziecko może jeździć z przodu na podstawce? Tak. O ile w przypadku tylnej kanapy liczy się osiągnięcie wagi 15 kg, o tyle w przypadku przedniego fotela pociecha powinna mieć nie mniej niż 135 cm wzrostu, by móc podróżować na podstawce lub w foteliku z odpowiednimi zabezpieczeniami. Po osiągnięciu 150 cm wzrostu nie jest wymagane przewożenie dziecka na specjalnych warunkach. 

Bezpieczne podróżowanie

Rodzice zawsze pragną dla swoich dzieci tego, co najlepsze, zarówno w domu, jak i w podróży. Dlatego też wybór konstrukcji do przewożenia w samochodzie jest tak ważny. W konfrontacji fotelika z podstawką niewątpliwie wygrywa fotelik samochodowy, który gwarantuje niepodważalne bezpieczeństwo i komfort jazdy. Choć za podstawką przemawiają jej lekkość, niewielkie rozmiary i niska cena, to jednak jakość wykonania oraz zbyt prosta konstrukcja nie są warte rezygnacji z fotelika. 

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

#skiddoüfamily – dołącz do nas na Instagramie insta