fbpx
Powrót do góry
local_shipping

Darmowa dostawa od 199 zł

local_offer

Rabat 5% na pierwsze zakupy z kodem: borntosmile

workspace_premium

Gwarancja 2+1

4-miesięczne dziecko, sprawdź, co już potrafi Twoja pociecha!

Każdego dnia możesz obserwować zmiany, jakie zachodzą w życiu nowo narodzonego dziecka. Nowe umiejętności pojawiają się niezauważalnie, dostarczając Ci dozę radości i dumy. Często z pewnością zastanawiasz się, czego możesz spodziewać się w pierwszym miesiącu, drugim, czwartym czy szóstym. W tym artykule skupimy się na czwartym miesiącu życia pociechy, kiedy to potrafi ona znacząco zaskakiwać!

Mapa rozwoju psychomotorycznego, czyli co potrafi 4-miesięczne dzieckom

Choć każda nowa umiejętność dziecka sprawia wiele radości, to wielu rodziców boi się również, że rozwój malucha jest zaburzony, opóźniony względem wieku. Dzięki stworzonym przez specjalistów mapom rozwoju psychomotorycznego rodzice mogą przeanalizować umiejętności swojej pociechy i porównać je z tym, co przeważnie potrafią dzieci w ich wieku. Należy w tym miejscu dosadnie podkreślić, że każdy maluch rozwija się w swoim tempie i czasami wymaga więcej czasu i cierpliwości. Jeśli postępy rozwojowe zarówno na tle psychicznym, jak i fizycznym nie następują w dłuższym okresie czasu, to warto zasięgnąć porady pediatry.
4-miesięczne dziecko potrafi znacznie więcej, aniżeli w pierwszych dniach życia. Te z pozoru niezauważalne czynności są wielkimi dla małego człowieka. Wśród umiejętności znaleźć można te czysto psychologiczne, jak i fizyczne, dzięki którym życie pociechy zmienia się każdego dnia.

Rozwój psychiczny maluszka

Jeżeli zastanawiasz się, co potrafi Twoje 4-miesięczne dziecko, to z pewnością warto wymienić zmiany, jakie zaszły w psychice, a jakich nierzadko nie jesteśmy w stanie zauważyć na pierwszy rzut oka. Do największych zaliczyć można zdolność rozpoznawania twarzy bliskich osób, jak i nowych, dotąd dziecku nieznanych. Przejawia to innym zachowaniem – mimiką twarzy, gestami.

Maluch kończący 4 miesiące ochoczo reaguje na podnoszenie i branie na ręce. Jest pełen radości, widząc rodziców czy dziadków, którzy spieszą, by go przytulić. Podobnie reaguje na zabawę w chowanego. Ukrywanie się za materiałem – pieluszką, sweterkiem czy ręcznikiem przyniesie tyle samo radości, co chowanie za dłońmi i głośne okrzyki: a kuku!

W 4 miesiącu życia pociecha zaczyna wykazywać pierwsze zrozumienie dla zależności przyczynowo-skutkowych. Tym samym możesz zauważyć, że bardziej świadomie domaga się zaspokojenia swoich potrzeb wszelkiego typu – od jedzeniowych, po związane z bliskością. To duża zmiana, która z czasem będzie postępować, aby później zaskoczyć Cię w najmniej oczekiwanym momencie i sytuacji.
Umiejętnością, która najbardziej zapadnie Ci na danym etapie w pamięci będzie śmiech. Wielu rodziców czeka na niego od pierwszych dni życia dziecka. Dający wyraz radości śmiech z pewnością wywoła na Twojej twarzy uśmiech i sprawi, że smutki odejdą raz-dwa.

Rozwój zmysłów

Od pierwszego dnia życia swojego dziecka możesz zauważyć, że pociecha zaczyna rozwijać swoje zmysły. Przede wszystkim zauważalny jest postęp zmysłu wzroku – z początku błądzące oczy zaczynają dostrzegać kontury, a także kolory. Jednak w 4. miesiącu życia bardzo duża zmiana zachodzi w przypadku zmysłu słuchu. Maluch coraz częściej zaczyna poszukiwać źródła dźwięku. W tym celu obraca się w różne strony, rozgląda i patrzy, skąd dochodzi słyszalny przez niego dźwięk. Zabawki dźwiękowe z przyjemnymi melodyjkami jak np. szumiąca sowa Marit z pewnością będą jeszcze bardziej ciekawić dziecko na danym etapie.

Zauważyć możesz również, że powoli zaczyna ono wydobywać z siebie dźwięki – tzw. głużenie. Jest to pierwszy etap przed gaworzeniem, które pojawi się w następnych miesiącach życia. Głużeniem określa się wszystkie wydawane gardłowo dźwięki. Ponadto maluch zaczyna pohukiwać, co może być dla Ciebie nowym doświadczeniem.

Gdy chodzi o rozwój zmysłu wzroku, to pociecha potrafi już w wieku 4 miesięcy poruszać oczami bez konieczności wprawiania w ruch głowy. Jest to nowa umiejętność, której możesz nie zauważyć na pierwszy rzut oka! Pozwala ona pociesze obserwować zabawkę, która porusza się w przód i tył lub też na boki, bez konieczności wodzenia głową!

Moje ruchy, moje ciało!

Pierwsze 4 miesiące życia dziecka to nieustanna zmiana jego fizyczności. Możesz zauważyć znaczące postępy małej motoryki. Dzięki temu, że leżąc na plecach, maluch umie już unieść rączki i nóżki, jest w stanie tak skoordynować swoje ruchy, aby trącić wiszącą nad nim zabawkę i wprawić ją w ruch. To dlatego tak ważne jest, aby dziecko miało dostęp do różnych zabawek, także tych umieszczonych w powietrzu. Wszelkiego rodzaju maty z pałąkami, jak np. Smil czy Lykke umożliwiają ćwiczenie zdolności małej motoryki!
W przypadku zmian fizycznych z pewnością nie ujdzie Twojej uwadze coraz większa koordynacja ruchów na linii ręka-oko-ręka. Nierzadko koordynacja ta dotyczy także ręki-ust-ręki, dzięki czemu maluch jest w stanie samodzielnie sięgnąć po smoczka, który wypadł mu z buzi. Jest to pierwszy krok do samodzielności, której dziecko uczuć się będzie przez długie lata.

Umiejętność chwytania dotyczy także pozycji na brzuchu. Podczas zabawy maluszek sięga po zabawkę, wykorzystując do tego chwyt boczny. Co ważne, na tym etapie powinien umieć robić to po obu stronach. W przypadku, gdy dziecko zmaga się z obniżonym napięciem jednej ze stron, możesz zauważyć trudności z tego typu chwytem. W takim wypadku ćwiczenia zaproponowane przez fizjoterapeutę na pewno przyniosą wiele dobrego. W pozycji leżącej na brzuszku możesz zaobserwować, że dziecko z łatwością unosi już główkę, badając wzrokiem otoczenie.

Co jeszcze potrafi 4-miesięczne dziecko? Jeśli chodzi o ruch, to z pewnością dużą umiejętnością jest łączenie palców i wewnętrznych stron stóp. W danym zakresie zaczyna się też bardziej dotykać i poznawać swoje ciało. Dzięki swojej sprawności fizycznej sięga już okolic pachwin!
Nie powinno Cię również zdziwić, że Twoja pociecha ochoczo i żwawo porusza nóżkami, niezależnie czy leży na brzuszku, czy na pleckach. Dzięki temu przygotowuje się do kolejnego etapu poruszania się. Jest to także świetny sposób na wzmacnianie mięśni!

Mam już 4 miesiące!

Jeśli jeszcze do dziś zastanawiałeś się, co Twoje 4-miesięczne dziecko potrafi, to z pewnością tych kilka umiejętności rozwiało Twoje wątpliwości co do prawidłowego rozwoju pociechy. Warto, abyś pamiętał, że te granice są umowne, a każdy maluch ma czas na to, aby się rozwijać. Nie ma co pospieszać, ani się niecierpliwić. Obserwacja dziecka podczas codziennej zabawy na pewno pozwoli Ci określić, czy wszystko jest w porządku.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

#skiddoüfamily – dołącz do nas na Instagramie insta

baner IG