fbpx
Powrót do góry
local_shipping

Darmowa dostawa od 199 zł

local_offer

-5% na pierwsze zakupy z kodem: borntosmile

workspace_premium

Gwarancja 2+1

5 miesięcy radości – co potrafi 5-miesięczne dziecko?

5-miesięczne dziecko jest niezwykle elastyczne, ruchliwe i zainteresowane swoim ciałem. Żywo reaguje bliskich, skradając ich serca swoim częstym śmiechem. A to tylko część zmian, jakie możesz u niego zaobserwować! Sprawdź, co potrafi 5-miesięczne dziecko i dowiedz się, w jaki sposób możesz wspierać jego rozwój.  

Pierwszy rok życia to nie tylko czas radości, ale i ważnych zmian. Maluch z uzależnionego od rodziców noworodka, zaczyna zmieniać się w pociechę, która ma swoje zdanie, umie sama się bawić, a w wielu przypadkach nawet chodzić, biegać i nawoływać. 5-miesięczne dziecko przede wszystkim zmienia swoje zachowanie i intensywnie rozwija się psychicznie.

Co potrafi 5-miesięczne dziecko?

5-miesięczne dziecko jest niesamowicie ruchliwe, czasem aż ciężko je upilnować. W tym okresie bardzo ważne jest zwracanie szczególnej uwagi na jego bezpieczeństwo, ponieważ wszędzie go pełne i wszystkim się interesuje. Mapy rozwoju psychomotorycznego pomagają określić, jakie umiejętności powinien nabywać maluch na konkretnym etapie rozwoju. Zebraliśmy garść najważniejszych informacji, co powinno potrafić dziecko w 5. miesiącu życia!

Rozwój fizyczny dziecka w 5. miesiącu życia

Najbardziej zauważalne zmiany u 5-miesięcznego dziecka odbywają się w obrębie fizycznym. Ciało malucha jest gibkie i nie stanowi już dla niego żadnej przeszkody. Z łatwością macha rączkami i nóżkami w każdą stronę, chwyta zabawki zarówno od przodu, jak i przy pomocy chwytu bocznego. Znaczącą umiejętnością jest zmiana pozycji z leżenia na brzuszku na leżenie na pleckach i odwrotnie. Zostawianie 5-miesiącznego dziecka bez nadzoru na przewijaku czy innej powierzchni na wysokości może być niebezpieczne. Podczas okręcania się bardzo łatwo może spaść!

Obroty ciała nie tylko pozwalają zobaczyć świat z innej perspektywy, ale niosą również wiele radości. Warto zatem zadbać o to, aby pociecha leżała na miękkich matach edukacyjnych lub sensorycznych, które wyznaczają bezpieczne granice poprzez miękkie i przyjemne w dotyku materiały. Jednocześnie takie maty wspierają rozwój zmysłów, gdyż maluch może poznawać różne rzeczy po dotyku, dźwięku oraz kolorze.

5-miesięczne dziecko coraz lepiej radzi sobie również z butelką (z łatwością wkłada ją do ust) oraz zabawkami, które swobodnie przekładanie z rączki do rączki. Chwytanie pełną dłonią odbywa się jeszcze z wyprostowanym kciukiem, ale na jego zginanie ma jeszcze dużo czasu. Z pewnością zauważysz także, że coraz częściej przybiera pozycję foki. Jest to wstęp do raczkowania, które całkowicie zmieni jego sposób funkcjonowania. W 5. miesiącu życia dziecko częściej siada z podparciem i może wytrzymać w tej pozycji naprawdę długo. Ma to związek ze wzmocnionym kręgosłupem, ale i zmieniającym się kształtem pleców, które są coraz prostsze, a nie zaokrąglone.

Nóżka do budzi!

W 5. miesiącu życia dziecko zaczyna wkładać swoje stópki do buzi. Dla wielu rodziców takie zachowanie może wzbudzać niepokój, jednak uspokajamy – jest to całkowicie normalne i do tego bardzo ważne w życiu maluszka. Wkładając stopy do buzi, rozwija swoją małą motorykę i koordynację. Uczy się ruchu na linii stopa – buzia – stopa, a dodatkowo poznaje swoje ciało i możliwości wyrzynających się ząbków.

5-miesięczne dziecko – rozwój psychiczny

W piątym miesiącu życia dziecko intensywnie bada otaczający go świat. Badania te przyczyniają się do jego rozwoju zdolności poznawczej i zależności przyczynowo-skutkowych. Maluch rozumie już, że potrząśnięcie grzechotką wywoła dźwięk, a po naciśnięciu przycisku w zabawce zapali się w niej lampka. Dzięki takim doświadczeniom rozwija swój umysł, ale również czerpie jeszcze większą radość z zabawy.

Jeśli zaś chodzi o zależności przyczynowo-skutkowe to jest w stanie zrozumieć, że jego zachowania wpływają na postępowanie innych. Zaczyna zdawać sobie sprawę, że jeśli wyrazi niezadowolenia z zostawienia go w łóżeczka poprzez marudzenie, krzyk czy płacz to rodzic przyjdzie i weźmie je na ręce. Wie także, że śmiejąc się, wywołuje na Twojej twarzy uśmiech. 5-miesięczne niemowlę potrafi rozpoznawać obcych i bliskich, a także reagować na każdą osobę. Może płakać ze strachu przed kimś lub garnąć się do przytulenia, gdy kogoś lubi.

Maluch potrafi również bawić się w chowanego. Dzięki tej zabawie, której początek ma miejsce w okolicach 4. miesiąca życia, rozwija swoją pamięć, orientację przestrzenną oraz wzmacnia więzi z rodzicami.

Co rozumie 5-miesięczne niemowlę?

Podczas 5. miesiąca życia dziecka należy zwracać uwagę na to, jakim tonem się z nim rozmawia oraz co mówi się w jego obecności. Maluch zaczyna bowiem rozpoznawać emocje, ton głosu oraz mimikę. Bacznie obserwuje wszystkich członków rodziny, dlatego staraj się okazywać przy nim przede wszystkim pozytywne emocje. Twój smutek czy gniew może przyczynić się do pogorszenia nastroju Twojego dziecka.

Z pewnością nie umknie Ci także to, że maluch coraz częściej mówi, co prawda w swoim własnym języku, ale jednak. Stara się uczyć nowych samogłosek i spółgłosek, artykułuje je coraz głośniej i częściej. Co ważne, rozmawia nie tylko z Tobą czy innymi bliskimi osobami, ale również z misiami czy… samym sobą w odbiciu w lustrze. Zainteresowanie lustrzanym odbiciem jest nie tylko związane z kwestiami poznawczymi, ale również z zabawą! To jak najbardziej normalne zachowanie u 5-miesięcznego dziecka

Co widzi niemowlę w 5 miesiącu?

Poznawanie świata to bardzo ważna kwestia w życiu każdego dziecka. Na etapie 5. miesiąca chętniej bada ono szczegóły wszelkich zabawek i potrafi się długo przyglądać. Nie zdziw się zatem, że zamiast ulubionego pluszaka będzie bawić się metką lub szeleszczącymi i połyskującymi zawieszkami. Jest to także okazja do ćwiczenia chwytu szczypcowego i trenowania koordynacji ruchowo-wzrokowej. Skupiając się na małych elementach, dziecko stara się je chwytać i przesuwać je w dłoniach, tym samym badając ich fakturę i działanie.

Co powinno niepokoić u 5 miesięcznego dziecka?

Choć według mapy psychomotorycznej wskazane przez nas zdolności powinny towarzyszyć dziecku w 5. miesiącu życia, nie jest to żadna sztywna granica. Każdy maluch rozwija się w swoim własnym tempie. Niektóre szybciej wykazują zdolności fizyczne, a nawet prześcigają starszych od siebie kolegów i koleżanki, inne zaś szybciej rozwijają mowę czy funkcje poznawcze. Uważne obserwowanie malucha na pewno pozwoli Ci określić, czy rozwija się on prawidłowo. Pamiętaj jednak, że niewielkie, nawet kilkutygodniowe odstępstwa od ogólnie przyjętej „normy” nie są czymś złym. Wykaż się cierpliwością i zrozumieniem, poświęcaj maluchowi jak najwięcej czasu, budując z nim silną więzi i wspierając jej naturalny rozwój. Wtedy z pewnością zauważysz postępy.

Jeśli nadal będziesz się martwić, że Twoje 5-miesięczne dziecko nie potrafi tego, co inne i dodatkowo nie wykazuje predyspozycji ani chęci do zmian, najlepiej skonsultuj się z pediatrą. Specjalista oceni czy rozwój maluszka jest prawidłowy czy może potrzebuje dodatkowej stymulacji. Może także zalecić wizytę u fizjoterapeuty, aby rozpocząć ćwiczenia wzmacniające mięśnie przy obniżonym napięciu lub rozluźniające, gdy któraś ze stron ciała dziecka jest zbyt napięta.

Warto wiedzieć

Jak nosić 5-miesięczne dziecko?

Podczas noszenia dziecka zadbaj, aby cały czas miało asekurowaną główkę, szczególnie podczas podnoszenia. Im starsze będzie, tym pozycja noszenia powinna być bardziej pionowa. Z czasem możesz więc coraz częściej nosić maluch przodem do świata – w pozycji tzw. krzesełka. 

Co je dziecko w 5 miesiącu życia?

Według schematu żywienia 5-miesięczne dziecko wciąż należy karmić piersią. W jego diecie mogą już pojawiać się pierwsze produkty zbożowe, np. delikatne kleiki czy kaszki dopasowane do jego wieku. Nadszedł również czas, aby maluch poznawał pierwsze warzywa i owoce. 

Ile powinno jeść 5-miesięczne dziecko?

Po skończeniu 5. miesiąca życia dziecko powinno spożywać 5 posiłków dziennie. Często podaje się, że każde z nich powinno mieć ok. 150-160 ml, jednak jest to liczba orientacyjna dla posiłków u niemowląt karmionych sztucznie. W przypadku dzieci karmionych w sposób naturalny dopuszcza się większą liczbę posiłków, co wynika z przystawiania pociechy do piersi. 

Ile powinno ważyć 5-miesięczne dziecko?

Zazwyczaj waga ciała u 5-miesięcznego dziecka waha się pomiędzy  5,9 a 9,5 kg. W tym wieku przeciętne niemowlę zwiększa swoją wagę o blisko 90-120 g tygodniowo.

Ile śpi 5-miesięczne dziecko?

Sen u dzieci jest kwestią indywidualną, więc nie ma jednej i niepodważalnej liczby godzin, które maluch powinien przespać. Statystycznie niemowlaki na tym etapie rozwoju śpią średnio 12-15 godzin na dobę, wraz z krótkimi drzemkami w ciągu dnia. 

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

#skiddoüfamily – dołącz do nas na Instagramie insta