fbpx
Powrót do góry
local_shipping

Darmowa dostawa od 199 zł

local_offer

Rabat 5% na pierwsze zakupy z kodem: borntosmile

workspace_premium

Gwarancja 2+1

5 miesięcy radości, czyli co potrafi 5-miesięczne dziecko?

Pierwszy rok malucha to nie tylko czas radości, ale i bacznej obserwacji. Wielu rodziców zastanawia się, czy ich pociecha prawidłowo się rozwija na każdy etapie życia. Mapy rozwoju psychomotorycznego pozwalają określić, jakie umiejętności powinien nabywać maluch w konkretnym momencie. Co zatem potrafi 5-miesięczne dziecko?

5-miesięczne dziecko – szereg umiejętności, jakie potrafi

Niepodważalnym faktem jest, że pierwszy rok życia dziecka, to czas największych zmian. Maluch z całkiem uzależnionego od rodzica noworodka, zaczyna zmieniać się w pociechę, która ma swoje zdanie, umie sama się bawić, a nawet i w wielu przypadkach chodzić, biegać i nawoływać. Z miesiąca na miesiąc, od momentu narodzin jako rodzic zauważysz pewne zmiany. W 5-miesiącu zaobserwujesz, że Twoja pociecha przede wszystkim zmienia swoje zachowania i rozwija się fizycznie. Co dokładnie Was czeka?

Stópka do buzi i wiele więcej!

Najczęściej i najłatwiej zauważalną zmianą, jaka zachodzi u 5-miesięcznego dziecka, jest zmiana zachować w obrębie fizycznym. Ciało maluch jest gibkie i nie stanowi już dla niego żadnej przeszkody. Z łatwością macha rączkami i nóżkami na każdą stronę, chwyta zabawki od przodu, ale i przy pomocy chwytu bocznego. Co więcej, zaczyna wkładać swoje stópki do buzi! Dla wielu rodziców może to być dziwne zachowanie i wzbudzające niepokój, jednak uspokajamy – jest to całkowicie normalne i do tego bardzo ważne w życiu maluszka. Takie zachowanie wspiera rozwój małej motoryki i koordynacji – dziecko uczy się ruchu na linii stopa – buzia – stopa. Dodatkowo poznaje swoje ciało i możliwości wyrzynających się ząbków.

Znaczącą umiejętnością jest zmiana pozycji z leżenia na brzuszku, na leżenie na pleckach i odwrotnie. Od tego momentu zostawianie maluszka na przewijaku czy innej powierzchni na wysokości bez opieki może być niebezpieczne. Obroty nie tylko pozwalają na zobaczenie z innej perspektywy tego, co dostrzegło dziecko, ale również sprawiają po prostu radość. Warto zatem zadbać o to, aby pociecha leżała na miękkich matach jak Smil czy Lykke, które wykonano z bezpiecznych i przyjemnych w dotyku materiałach.
Coraz lepiej radzi sobie z butelką. Z łatwością wkłada ją do ust. Podobnie jest z zabawkami – przekładanie ich z rączki do rączki nie sprawia mu trudności! Chwytanie pełną dłonią odbywa się jeszcze z wyprostowanym kciukiem, ale na jego zginanie ma pociecha jeszcze dużo czasu.

Z pewnością zauważysz także, że Twoje dziecko coraz częściej przybiera pozycję foki. Jest to wstęp do raczkowania, które całkowicie zmieni perspektywę życia maluszka. Twoja pociecha z pewnością coraz częściej siada z podparciem i jest w stanie w tej pozycji wytrzymać naprawdę długo. Ma to związek ze wzmocnionym kręgosłupem, ale i zmieniającym się kształtem pleców, które są coraz prostsze, a nie zaokrąglone.

5 miesięczne dziecko

Ten interesujący świat – co potrafi 5-miesięczne dziecko w kwestii poznawczej

Poznawanie świata to bardzo ważna kwestia w życiu każdego dziecka. Na etapie 5-ego miesiąca chętniej bada ono szczegóły wszelkich zabawek i potrafi się im bacznie i długo przyglądać. Nie zdziw się zatem, że zamiast ulubionego pluszaka będzie bawić się metką, szeleszczącymi i połyskującymi elementami czy przyczepionymi zawieszkami. Poduszka Kydde, dzięki różnokolorowym detalom z pewnością zachęci maluszka do zabawy i zaciekawi, rozwijając jego zdolności poznawcze, Jest to także szansa na ćwiczenie chwytu szczypcowego. Ponadto w ten sposób maluch trenuje swoją koordynację ruchowo-wzrokową. Skupiając się na małych elementach, stara się je chwytać, przesuwać w dłoniach tym samym badając ich fakturę, ale i zachowanie.

Dane badania przyczyniają się do rozwoju zdolności poznawczej i zależności przyczynowo-skutkowych. Rozumie już, że potrząśnięcie grzechotką wpłynie na wywołanie dźwięku, a naciśnięcie przycisku zapalenie się lampki. Dzięki temu rozwija swój umysł, ale i czerpie większą radość z zabawy.
Gdy chodzi o rozwój zależności przyczynowo-skutkowych to jest w stanie zrozumieć, że jego zachowania wpływają na Twoje postępowanie. Okazywanie zatem niezadowolenia z zostawienia dziecka w łóżeczka w postaci marudzenia, krzyku czy płaczu sprawi, że przyjdziesz i weźmiesz je na ręce. Wie także, że śmiejąc się, wywołuje na Twojej twarzy uśmiech. Potrafi rozpoznawać obcych i bliskich i dodatkowo reagować na każdą osobę płaczem ze strachu lub też przytuleniem.
5-miesięczne dziecko potrafi bawić się z Tobą w chowanego. Dzięki tej zabawie, której początek ma miejsce w okolicach 4-tego miesiąca życia, rozwija swoją pamięć, orientację przestrzenną, ale i wzmacnia więzi pomiędzy Wami.

Na tym etapie życia pociechy musisz zwracać uwagę na to, jakim tonem rozmawiasz ze swoim dzieckiem, a także z innymi. Maluch zaczyna rozpoznawać emocje, ale i ton głosu oraz mimikę. Bacznie obserwuje Ciebie i pozostałych członków rodziny, dlatego też staraj się w jego obecności stawiać na pozytywne emocje. Twój smutek czy gniew może przyczynić się do pogorszenia nastroju Twojego dziecka.
Z pewnością nie umknie Twojej uwadze, że maluch coraz częściej mówi, co prawda w swoim własnym języku, ale jednak. Stara się uczyć nowych samogłosek i spółgłosek, artykułuje je coraz głośniej i częściej. Co ważne, rozmawia nie tylko z Tobą czy innymi bliskimi osobami, ale również z misiami czy… samym sobą w odbiciu w lustrze. Zainteresowanie lustrzanym odbiciem jest nie tylko związane z kwestiami poznawczymi, ale również z zabawą!

Moje dziecko tego nie potrafi

Choć według mapy psychomotorycznej powyższe zdolności powinny towarzyszyć dzieciom kończącym 5 miesięcy życia, to nie oznacza to twardej granicy. Każdy maluch rozwija się inaczej, w swoim tempie. Niektóre zauważalnie szybciej wykazują zdolności fizyczne, nawet prześcigając starszych kolegów i koleżanki, inne z kolei mają predyspozycje do szybszego rozwoju mowy czy funkcji poznawczych. Baczna obserwacja malucha na pewno pozwoli Ci określić, czy rozwija się on prawidłowo, jednak niewielkie, nawet kilkutygodniowe odstępstwa od „normy” nie są czymś złym. Wykaż się cierpliwością i zrozumieniem, poświęcaj swojej pociesze jak najwięcej czasu, budując więzi i wspierając jej naturalny rozwój, a z pewnością zauważysz postęp szybszy lub wolniejszy, ale jednak!

Jeśli nadal będziesz się martwić, że Twoje 5-miesięczne dziecko nie potrafi tego, co inne i dodatkowo nie wykazuje predyspozycji do zmian, ani chęci, zawsze możesz skonsultować się z pediatrą. Specjalista oceni czy rozwój jest prawidłowy. Może także wysłać Was do fizjoterapeuty, aby rozpocząć ćwiczenia wzmacniające mięśnie przy obniżonym napięciu lub rozluźniające, gdy któraś ze stron jest zbyt napięta.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

#skiddoüfamily – dołącz do nas na Instagramie insta

baner IG