fbpx
Powrót do góry
local_shipping

Darmowa dostawa od 199 zł

local_offer

Rabat 5% na pierwsze zakupy z kodem: borntosmile

workspace_premium

Gwarancja 2+1

Jak wybrać wózek dla dziecka i na co zwracać uwagę?

Kiedy ciąża jest coraz bliższa rozwiązania, jako rodzice stajecie przed wieloma trudnymi wyborami – jednym z nich jest konieczność znalezienia wózka dopasowanego do potrzeb waszych i dziecka. Jaki wózek wybrać dla noworodka? Kiedy zmienić go na spacerówkę? Lepiej kupić zestaw 2w1? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poradniku, dając gotowe rozwiązania!

 

Wózki dziecięce – podstawowe informacje

Na początku warto zdać sobie sprawę, że jeżeli chodzi o podstawowe możliwości, to dostępne są dwa rozwiązania – gondola i spacerówka. Pierwsza niezbędna okaże się przez około 6 miesięcy życia maluszka. Wtedy to – patrząc na ogólnie przyjęte tempo rozwoju niemowlaka – dziecko uczy się siadać, dzięki czemu możliwa jest przesiadka do spacerówki. Dla najmłodszego członka rodzina jest to zazwyczaj emocjonująca zmiana, gdyż wreszcie będzie mógł obserwować świat!

Współcześnie coraz większą popularnością cieszą się gotowe zestawy 2w1 lub nawet 3w1, które pozwalają jednym zakupem zdobyć pełne wyposażenie na cały okres wózkowania. Wózek 2w1 składa się z gondoli i spacerówki (np. model Oslo+), które najczęściej stanowią odrębne elementy montowane na tym samym stelażu.

 

 

A co z wózkami 3w1? To nie tylko gondola i spacerówka, ale również fotelik samochodowy (np. model Horten). Co ważne, niemalże każdy produkt 2w1 można rozszerzyć do funkcjonalności 3w1, dobierając odpowiedni adapter, który pozwoli podłączyć do stelaża fotelik samochodowy. Takie rozwiązania świetnie sprawdzają się np. podczas wypadu na zakupy – wystarczy, że zabierzecie ze sobą stelaż i oczywiście fotelik! Właśnie dlatego, każdy wózek z naszej oferty posiada adaptery pozwalające stworzyć zestaw spełniający wszystkie oczekiwania.

Wielofunkcyjny wózek dla dziecka

Wózki wielofunkcyjne niosą ze sobą jedną ogromną zaletę – jako rodzice poniesiecie jeden wydatek na całe 3 lub 4 lata, nie musząc zanadto zastanawiać się, ile kosztuje wózek dla dziecka. Posłuży on nawet do samego końca okresu wózkowania! To kilka rozwiązań zamkniętych w jednym zestawie, dzięki czemu wózki tego typu rosną razem z dziećmi, dopasowując się do ich potrzeb. Modele 2w1 składają się ze stelaża, gondoli oraz siedziska spacerówki, a 3w1 posiadają dodatkowo pierwszy fotelik samochodowy (0-13 kg). Warto jednak zastanowić się nad zakupem zestawu 2w1 wraz z adapterami, które pozwolą zamontować do stelaża dowolny fotelik!

 

 

 

Ważną informacją jeżeli chodzi o wózki, jest granica maksymalnego obciążenia. W sprzedaży dostępne są modele do 15 (model Espoo), a także 22 kg (model Espoo+). Rozwiązania z limitem 15-kilogramowym służą zazwyczaj do ukończenia przez dziecko 3-4 lat. Najczęściej to właśnie wtedy można powoli decydować się na rezygnację ze spacerówki – dziecko jest bardzo ruchliwe i coraz chętniej porusza się samodzielnie. Oczywiście, jak to bywa z każdą regułą i tutaj są wyjątki. Niektóre maluchy wciąż będą ucinały sobie drzemki na spacerze, dla innych przedszkole będzie za daleko. Wtedy ratunkiem okazują się rozwiązania z ograniczeniem do 22 kg! Pamiętaj, że kupując zestaw przed narodzinami malucha lepiej wybrać opcję z wyższą wartością – nigdy nie wiesz, jakie codzienne przyzwyczajenia wypracujecie ze swoim maluchem, bądźcie więc przygotowany na wszystko!

 

Kiedy i jaka spacerówka będzie lepszą opcją?

 

W momencie kiedy dziecko zaczyna samodzielnie siadać – co następuje w okolicach 6. miesiąca życia – nadchodzi czas, by przesiąść się na spacerówkę. To w niej dziecko zacznie poznawać świat z pozycji siedzącej, często jednak wciąż będzie ucinać sobie drzemkę. Właśnie dlatego konstrukcja powinna dawać możliwość położenia oparcia! Co ważne, wraz z rozwojem malucha, będziecie stawać się coraz bardziej mobilni. Czeka Was coraz więcej spacerów, rodzinnych wypraw, znów będziecie mogli częściej podróżować i się przemieszczać. Właśnie dlatego spacerówka powinna być łatwa w składaniu, kompaktowa, by wrzucić ją do bagażnika nawet niewielkiego, miejskiego samochodu, a co najważniejsze – lekka.

 

 

 

Jako rodzice doskonale o tym wiemy, dlatego przygotowaliśmy propozycje w sam raz odpowiadające na współczesne potrzeby. Sprawdźcie modele Espoo+ oraz Mikkeli – łączą w sobie wszystko, na co wskazaliśmy, zapewniając przy tym maksymalną funkcjonalność i świetny, modny design. Co ważne, tak mobilne egzemplarze (Mikkeli waży dokładnie 5,8 kg!) mogą stanowić nawet alternatywę dla standardowej spacerówki, którą posiada Wasz wcześniej zakupiony wózek 2w1! W końcu rozwiązania wielofunkcyjne nie dorównają mobilnościom spacerówkom.

 

Przegląd cech, na które zwracać uwagę

 

Jest wiele cech, na które będziecie musieli zwrócić szczególną uwagę. Warto jednak poświęcić chwilę na zapoznanie się z kluczowymi punktami – w końcu w wielu przypadkach kupujecie jeden wózek na kilka lat. Musi spełniać Wasze oczekiwania w 100%!

 

Bezpieczeństwo.

 

Wózki zarówno spacerowe, jak i zestawy 2w1 lub 3w1 muszą gwarantować maksimum bezpieczeństwa – ważna jest zgodność z normami. Więcej o nich dowiedzieć się można na naszej stronie skiddou.com/bezpieczenstwo, gdzie szczegółowo opisano normy dotyczące wózków i nie tylko. Na bezpieczeństwo ma jednak wpływ wiele innych kwestii i prostych rozwiązań, które mogą zaoferować nasze wózki.

 

 • Siedzisko spacerówki powinno oferować odpowiednią szerokość, a także głębokość, by zagwarantować pełną wygodę i możliwość przyjęcia bezpiecznej, zdrowej pozycji. Musisz pamiętać, że dziecko będzie ubrane inaczej latem i zimą, dlatego powinno spokojnie zmieścić się w budce, mając na sobie zimowy kombinezon. Co ważne, siedzisko może oferować możliwość montażu zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy, dlatego nasze rozwiązania 2w1 wyposażyliśmy właśnie w taką możliwość!
 • Wysokie oparcie odpowiednio podpiera wciąż rozwijający się kręgosłup, dlatego powinno przewyższać siedzące w spacerówce dziecko. Oczywiście, by gwarantować stabilizację, musi być odpowiednio twarde i wzmocnione. Warto też pamiętać o opcji regulowania – stopniowego lub bezstopniowego – ważne, by móc położyć malucha, kiedy ten utnie sobie drzemkę.
 • Obecny w spacerówce pałąk również jest dodatkowym gwarantem bezpieczeństwa. Rodzicom opiekę ułatwiają te, które można demontować z obu stron, by bez problemów wyjąć malca z wózka. Dzieciom natomiast zapewnia on wygodne podparcie pod rączki.
 • W wózkach nie powinno zabraknąć też 5-punktowych pasów bezpieczeństwa! To najlepsza dostępna ochrona, zabezpieczenie przed wypadnięciem malca z budki. Powinny oferować również możliwości regulacyjne, by dopasowywać się do rosnącego dziecka, a także ochraniacze na ramionka pozwalające uniknąć otarć.

 

WSKAZÓWKA: Warto zwracać uwagę, by wybrany model posiadał funkcję regulowania podnóżka – jak w przypadku naszych propozycji. Takie rozwiązania są zdecydowanie bardziej praktyczne, bo rosną razem z malcem, dostosowują się do jego potrzeb.

 

 

Parametry techniczne

 

Z pozoru nieważne, pomijane, a mające ogromne znaczenie ze względu na komfort malca, a także prowadzącego wózek rodzica – chodzi oczywiście o parametry techniczne. Które są najważniejsze? Na co zwrócić szczególną uwagę?

 

 • Stelaż aluminiowy jest znacznie lżejszy i odznacza się właściwościami antykorozyjnymi, dzięki czemu wózek jest bardziej mobilny i odporny na długotrwałe użytkowania – nawet przez lata. Sprawdźcie jednak, czy wszystkie elementy są solidnie spasowane! Mało tego, w przypadku stelaży spacerówek ważny jest też system składania. Produkty składane automatycznie jedną ręką jak np. Espoo ułatwiają podróżowanie, przemieszczanie się po lotniskach, a nawet pakowanie do samochodu. Często funkcja ta łączona jest z kompaktowymi rozmiarami.
 • Wspomniany przed momentem stelaż ma również wpływ na wagę wózka i to jest kwestia, na którą również należy zwracać uwagę. Ciężkie konstrukcje mogą stwarzać problemy w codziennym użytkowaniu. Pamiętaj, że wewnątrz gondoli znajdzie się jeszcze dziecko, a w koszu niezbędne na spacerze akcesoria. Jeżeli mieszkasz w bloku, na piętrze to z pewnością lekkie rozwiązanie okaże się idealne. Jak więc łatwo wywnioskować – im waga wózka niższa, tym jego użytkowanie jest przyjemniejsze. Najlepiej sprawdzają się konstrukcje od 6 do 12 kg!
 • Zawieszenie jest szczególnie ważne, jeżeli często spędzacie czas za miastem, wybierając leśne wycieczki. Nasz wózek Oslo został wyposażony w system niezależnej amortyzacji, który właśnie w takich warunkach sprawdza się najlepiej. Ważne jest, by konstrukcja amortyzowała drgania, co wpłynie na komfort jazdy tak ważny dla malucha, który często na spacerach ucina sobie drzemki.

 

 

 

Koła – gwarant komfortu prowadzenia

 

Wybierając wózek na lata, należy zwrócić szczególną uwagę na koła. Jakie sprawdzą się najlepiej w Twoim przypadku? To zależy przede wszystkim od tego, gdzie mieszkasz, gdzie chodzicie na spacery, po jakim terenie poruszacie się na co dzień.

 

 • Koła duże pozwalają na łatwe prowadzenie wózka nawet w trudnym terenie. Bez problemu pokonacie piaszczystą lub zaśnieżoną ścieżkę. Co ważne, amortyzują one też wstrząsy, dzięki czemu maluch podczas jazdy będzie odczuwał jedynie przyjemne kołysanie.
 • Rodzice spędzający większość czasu w mieście mogą pozwolić sobie na konstrukcję z niewielkimi, lecz bardzo zwrotnymi kołami. Poruszanie się po centrum będzie łatwe i przyjemne!
 • Obrotowe koła przednie z możliwością blokady łączą w sobie kluczową w mieście zwrotność, a także funkcję blokady kół, którą wykorzystacie w trudnym terenie – np. na piaszczystej ścieżce.
 • Jeżeli mowa o kołach, to nie można zapomnieć też o hamulcach. Wybierać można spośród rozwiązań ręcznych, wygodnych w użytkowaniu a także nożnych. Nowoczesne rozwiązania pozwalają nawet uniknąć zabrudzeń na butach – sprawdźcie koniecznie hamulec zamontowany w Oslo!

 

 

 

Dla rodzin ceniących sobie mobilność

 

Współcześni rodzice bardzo cenią sobie mobilność oraz brak ograniczeń, dlatego ważne będą też funkcjonalności i rozwiązania, które ułatwią codzienne użytkowanie wózka w podróży, podczas wypadu do sklepu, dziadków, lekarza i w inne miejsca.

 

 • Bardzo ważne są kompaktowe wymiary konstrukcji po złożeniu. Dzięki temu z łatwością umieścicie wózek nawet w bagażniku małego, miejskiego samochodu. W skiddoü dbamy o Wasze potrzeby, dlatego modele Moss, Espoo+ i Mikkeli zostały przgotowane tak, by móc zabrać je wszędzie. To nie tylko miejskie rozwiązania (Moss), ale również idealne w podróży – Espoo i Mikkeli zmieszczą się nawet w samolocie.
 • Również gondole mogą gwarantować mobilność! Wyposażona w system składania na płasko – jak w Moss – pomoże zaoszczędzić odrobinę miejsca w bagażniku. W przypadku tego modelu zadbaliśmy też o funkcję kołyski, dzięki której przeniesiecie malca w gondoli, postawicie w bezpiecznym miejscu i pozwolicie, by kontynuował drzemkę. Oczywiście nie może w takim przypadku zabraknąć uchwytu do przenoszenia gondoli!

 

Dla komfortu – dzieci i rodziców

 

Jest też cały szereg funkcji oraz rozwiązań, które po prostu mają zapewnić rodzicom komfortowe korzystanie z wózka, a dzieciom pozwolić w wygodnych warunkach poznawać świat. O co pytać w tym przypadku? Czego nie może zabraknąć, by było Wam wygodnie niezależnie od sytuacji?

 

 • Obecność systemu wentylacyjnego zmieni spacer w upalny, letni dzień w przyjemność. Pomoże ona zachować właściwą temperaturę wewnątrz budki, zapobiegając nadmiernemu poceniu się przez malca. Co ważne, dostępne są różne rozwiązania, które stosujemy w naszych konstrukcjach – panoramiczna wentylacja w gondoli, siateczkowe okienko na daszku, siateczka na oparciu spacerówki i inne.
 • Wspomniane okienko umieszczone w budce pozwoli mieć malucha cały czas pod kontrolą – zawsze będziecie mogli zajrzeć, co robi pociecha.
 • Pozostając przy trudnych warunkach atmosferycznych, warto zwrócić też uwagę na regulowaną budkę (najlepiej z przedłużanym daszkiem). Ochroni ona dziecko przed ostrym słońcem, wiatrem i opadami. Interesującym rozwiązaniem jest możliwość niezależnej regulacji budki z każdej strony – u nas znajdziecie to w modelach Moss i Mikkeli.
 • Szeroki zakres regulacji rączki pozwoli dopasować wózek zarówno do osób wysokich, jak i niskich. To doskonałe rozwiązanie dla rodziców, których dzieli duża różnica wzrostu. Każdy będzie mógł wygodnie prowadzić wózek!
 • Na spacerze, szczególnie z niemowlakiem trzeba mieć pod ręką liczne akcesoria, przekąski i kosmetyki – nie może więc zabraknąć miejsca do przechowywania ich i wygodnej organizacji. Dlatego w wózku nie powinno brakować kieszonek (np. na telefon, smoczek lub pampersa) oraz pojemnego kosza.
 • Często podróżujący rodzice mogą zwrócić również uwagę na obecność pasa do przenoszenia wózka – ułatwia on przemieszczanie się z domu do auta lub po lotnisku – wystarczy zarzucić konstrukcję na ramię.

 

 

Materiał, design i wygląd – to również jest ważne

 

Design jest również ważny! Wózek bardzo często będzie Wam towarzyszył, zostając z Wami na długie lata. Właśnie dlatego jego wygląd ma ogromne znaczenie – musi się Wam podobać. Za designem podążają oczywiście zastosowane materiały, które powinny nie tylko dobrze wyglądać, ale być łatwe w czyszczeniu – rosnące dziecko będzie coraz bardziej brudzić. Doskonale sprawdzają się też elementy wykonane z ekoskóry! Zapobiegają ślizganiu się dłoni na uchwytach, a także łatwo je wyczyścić. Nie może zabraknąć też rozwiązań na złą pogodę, jak wodoodporne tkaniny, a także chroniących skórę malca przed ostrym słońcem filtrów UPF50+. Wewnątrz gondoli powinna znaleźć się natomiast zapewniająca właściwą cyrkulację bawełna.

 

Raz na wiele lat

 

Lista kwestii, na które należy zwracać uwagę, jest bardzo długa, dlatego warto dobrze przygotować się do zakupu wózka, zanim podejmiecie decyzję, czy wybieracie rozwiązanie 2w1, 3w1, a może osobno kupujecie gondolę i spacerówkę. Przeanalizujcie wszystkie funkcjonalności, o których wspomnieliśmy, zapoznajcie się z listą dodatkowych akcesoriów, by być gotowym, kiedy przyjdzie czas kupić wózek dla dziecka. Zestaw może posiadać folię przeciwdeszczową, moskitierę, pokrowiec na nóżki, torbę, uchwyt na kubek i inne – wszystko po to, by spacery były jeszcze przyjemniejsze, a opieka nad malcem łatwiejsza.

 

Ważne, by na każdym etapie wybierania wózka i kompletowania wyprawki zdawać sobie sprawę, że najprawdopodobniej dokonujecie wyboru na najbliższych kilka lat. Warto więc zainwestować w wygodę własną oraz dziecka i postawić na wózek, który będzie w 100-procentach dopasowany do Waszych potrzeb, codziennych przyzwyczajeń, wymagań i oczekiwań w kwestii designu.

 

 


 

 

 


 

 

 

 

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

#skiddoüfamily – dołącz do nas na Instagramie insta

baner IG