fbpx
Powrót do góry
local_shipping

Darmowa dostawa od 199 zł

local_offer

Rabat 5% na pierwsze zakupy z kodem: borntosmile

workspace_premium

Gwarancja 2+1

Ząbek za ząbkiem, czyli ile mleczaków mają dzieci

Ząbkowanie to dla każdego rodzica temat, który wywołuje stres. Niektóre dzieci przechodzą go bowiem bardzo trudno, inne natomiast praktycznie niezauważalnie. Warto jednak mieć pojęcie o poszczególnych etapach wzrastania ząbków, jak również mieć pojęcie na temat tego, ile zębów mlecznych ma zdrowe dziecko. Obie kwestie rozwijamy w dalszej części artykułu. 

Dziecko a zęby – czyli ile mlecznych zębów ma zdrowe dziecko 

W znaczącej większości maluchy rodzą się bez zębów, jednak z układem kostnym w jamie ustnej, który umożliwia im wyrzynanie się zębów zazwyczaj w pierwszym roku życia. Warto jednak wiedzieć, że zdarzają się wypadki, kiedy noworodki rodzą się z zębami – z badań wynika, że tego typu przypadku występują co dwa, trzy tysiące urodzeń. Dobrze podkreślić, że nie są to zęby mleczne, a zęby noworodkowe, które są słabsze, bardziej chwiejne, jednakże nadal na tyle twarde, aby podrażniać dziecięcy język. 

Pierwsza faza zęba

Nie wszyscy wiedzą, że zęby mleczne zaczynają się formować jeszcze zanim pojawią się one w jamie ustnej. Proces ten przypada już na 6 życia tydzień płodowego i trwa aż do porodu, kiedy to z tygodnia na tydzień, z miesiąca na miesiąc stopniowo wzrastają i okrywają się twardym szkliwem. 

Dzięki procesom zachodzącym przed porodem noworodek rodzi się z uformowanymi, jednak niewidocznymi zębami, które w kolejnych miesiącach jego życia będą jeden po drugim wyrzynać się, umożliwiając z czasem rozszerzenie diety. Uwidocznianie zębów mlecznych u dziecka rozpoczyna się po uszkliwieniu korony zębów, w momencie kiedy zaczyna wzrastać korzeń, który wypycha ząb przez dziąsła. 

Ząbkowanie, czyli trudny czas dla dziecka i rodzica

Choć wielu opiekunów zaznacza, że nawet nie zauważyło, że ich dzieci mają już ząbki, to w znaczącej większości etap ząbkowania jest widoczny i uciążliwy. Jakie są najczęstsze objawy wyrzynających się ząbków mlecznych? Przede wszystkim: 

  • maluch zaczyna się obficie ślinić, 
  • jak również wkładać do buzi swoje rączki, jak i wiele innych przedmiotów. 

Obie te sytuacje mają złagodzić ból, jak i swędzenie dziąseł, wywołane przebijającymi się przez nie ząbkami. Innymi objawami ząbkowania są zaczerwienione i nabrzmiałe dziąsła. Zwiastuj one pojawienie się pierwszych ząbków, jednak należy wiedzieć, że proces ten może trwać od kilku dni, do nawet kilku miesięcy. Rytm wrastania zębów u malucha nie jest nikomu znany – każdemu maluchowi wyrzynają się one bowiem według własnego określonego w naturalny sposób czasu. 

Ile zębów mlecznych ma zdrowe dziecko

W jamie ustnej zdrowego dziecka powinno znajdować się 20 zębów mlecznych. Jest to o 12 zębów mniej, aniżeli posiada dorosły człowiek. U osób dorosłych naliczyć można bowiem 32 zęby stałe, w tym 20 zastępujących pierwsze, dziecięce zęby mleczne i 12 nowych. 

Wśród zębów mlecznych, jakie wyrzynają się dzieciom do pierwszego roku życia (przeważnie, gdyż rytm wzrastania zębów może być inny u każdego dziecka i nie jest to nic niepokojącego, o ile do pierwszego roku życia dziecku nie pojawią się żadne ząbki) znajdują się dolne jedynki, górne jedynki, jak również dolne i górne dwójki. Pierwsze dwa ząbki pojawiają się od 4. do 6. miesiąca życia maluszka. Wyrzynanie się górnych jedynek w większości przypadków przypada na 7. miesiąc życia, natomiast dwójek od 8. do 12. miesiąca. 

Po tym czasie zauważalne są pierwsze zęby trzonowe – dolne i górne. Ich wzrost może maluszkowi przysporzyć więcej bólu lub dyskomfortu, aniżeli poprzednie zęby, gdyż ich kształt jest inny. „Czwórek” można wypatrywać od 12. do 16. miesiąca życia pociechy. W okolicach 15. miesiąca, aż do ukończenia przez maluszka drugiego roku życia zaczynają wyrzynać się dolne i górne kły, czyli 3. zęby w układzie. Ostatnie z wszystkich „mleczaków” są „piątki”, czyli dolne i górne drugie trzonowe. Na ich obecność można być gotowym od 21. miesiąca życia pociechy, aż do 31. miesiąca. 

Należy pamiętać, że jest to schemat opracowany przez stomatologów na podstawie większości odnotowanych przypadków u zdrowych dzieci. Niemniej jednak w niektórych przypadkach może wystąpić zjawisko „opóźnionego ząbkowania”, który wiąże się z późniejszym wyrzynaniem. Wpływ na nie mogą mieć takie sytuacje jak:

  • choroby różnego typu, 
  • zaburzenia hormonalne, 
  • brak związków zębowych, 
  • wszelkie zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej, 
  • a także niedożywienie i brak dostarczanych odpowiednich składników odżywczych. 

Jak ulżyć maluszkowi w ząbkowaniu? 

Skoro już wiesz, ile mlecznych zębów ma zdrowe dziecko, to czas dowiedzieć się, jak ulżyć maluszkowi, który zmaga się z ząbkowaniem, a tym samym i dyskomfortem. Ukojenie swędzącym i nierzadko bolącym dziąsełkom przynosi ich masowanie. To właśnie dlatego maluszki wkładają rączki oraz inne przedmioty do buzi. Świetnym sposobem jest zagwarantowanie im dostępu do specjalnie zaprojektowanych gryzaków. Poduszka Kydde oprócz licznych elementów zachęcających malucha do zabawy, posiada również gryzak, podobnie jak przytulanka skiddoü Søvn, która jest nie tylko najlepszym przyjacielem pociechy, ale również maskotką. Wyzwalający dźwięk ogon, zakończony jest miękkim gryzakiem. Znajdujące się na nim wypustki skutecznie masują obolałe dziąsła zawsze wtedy, gdy maluch próbuje gryźć gryzaka. 

Innym rozwiązaniem, które przydatne okazuje się, zwłaszcza gdy maluch nie chce ssać butelki czy piersi, jest posmarowanie mu dziąseł żelami na ząbkowanie, jakie zakupić można w aptece. Uśmierzają one ból, tym samym umożliwiając maluchowi skupienie się na jedzeniu. Czasami jednak to nie wystarcza i wtedy najlepszym sposobem jest karmienie maluszka przy pomocy łyżeczki. 

Zarówno w czasie wyrzynania się ząbków, jak i już po pojawieniu się pierwszych mleczaków warto rozpocząć z maluszkiem ich pielęgnację. Na początek przydatne okażą się szczoteczki typu nakładki na palec – są one miękkie i skutecznie masują obolałe dziąsełka, ale i radzą sobie z pozostałościami pożywienia. Z czasem warto zakupić szczoteczkę dopasowaną wielkością do wieku dziecka oraz pastę z fluorem. Szczotkowanie warto wprowadzać maluchowi w nawyk, aby pierwsza wizyta u stomatologa wiązała się z tylko z przyjemnymi wspomnieniami! Dodatkowym świetnym pomysłem jest wizyta zapoznawcza – dzięki temu maluch nie będzie się bał. 

Mleczaki u dziecka, sprawa nie taka trudna

Wielu rodziców zastanawia się, „ile zębów mlecznych ma zdrowe dziecko”, „czy moje na danym etapie życia ma już ich wystarczająco”, „czy coś jest nie tak, że ma ich tak mało w wieku 2 lat”. Jeśli pierwszy ząbek pojawi się w jamie ustnej do pierwszego roku życia, nie ma czym się przejmować – wzrastaniem zębów mlecznych jest uwarunkowane genetycznie i u maluchów przebiega we własnym rytmie. Warto jednak mieć na uwadze dbanie zarówno o komfort malucha podczas ząbkowania, jak i pielęgnację posiadanych ząbków. 

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

#skiddoüfamily – dołącz do nas na Instagramie insta

baner IG