fbpx
Powrót do góry
local_shipping

Darmowa dostawa od 199 zł

local_offer

-5% na pierwsze zakupy z kodem: borntosmile

workspace_premium

Gwarancja 2+1

Metoda Montessori – co to takiego?

Dziś wyjaśniamy, czym jest metoda Montessori, czyli wykorzystywany na całym świecie sposób kształtowania osobowości i indywidualności dzieci. Sprawdź, jak ją wdrożyć we własnym domu oraz jakie korzyści przyniesie Twojemu maluchowi w przyszłości.

Metoda Marii Montessori, włoskiej lekarki, jest wykorzystywana od dziesięcioleci, a jej skuteczność potwierdzają liczne badania psychologii dziecięcej. Ma wiele wspólnego z naturalnym rozwojem dziecka – tak bliskim skandynawskiemu modelowi wychowawczemu, który uznawany jest za najlepszy na świecie. W skiddoü sięgamy tylko po to, co najlepsze dla szkrabów! Dlatego projektujemy w duchu skandynawskich wartości, umożliwiając zastosowanie zaleceń metody Montessorii.

Metoda Montessori – co to takiego?

To metoda opracowana przez włoską lekarkę Marię Montessori na początku ubiegłego wieku. Aktualnie wykorzystuje się ją w wielu żłobkach oraz przedszkolach na całym świecie. Istotą metody Montessori jest zaakceptowanie i zrozumienie faktu, że każde dziecko to indywidualna osobowość. Oznacza to, że do prawidłowego rozwoju wymaga planów dostosowanych do jego potrzeb.

Najważniejszymi wartościami są więc miłość, tolerancja, a także zabawa – to one pełnią kluczową rolę w prawidłowym rozwoju człowieka. Wszystko, aby zapewnić maluchowi odpowiednie warunki do indywidualnego gromadzenia doświadczeń i zdobywania umiejętności, które będzie mógł wykorzystywać w przyszłości.

Kluczowe w metodzie Montessori jest wspieranie dziecka i organizacja mu takiego otoczenia, w którym rozwija się w interesujących je dziedzinach. Dzięki temu chętniej i łatwiej się uczy, zyskując wewnętrzną satysfakcję. Istotne w całym procesie są wszelkie naturalne zachowania oraz tendencje, które należy szanować i zaakceptować.

Blisko skandynawskim wartościom – czyli Metoda Montessori w praktyce

Metoda Montessori opiera się nie tylko na rozwoju intelektualnym, ale również poznawaniu świata poprzez emocje i instynkty. Takie podejście jest bliskie skandynawskiemu modelowi wychowawczemu. W skiddoü nie tylko sami inspirujemy się najbardziej sprawdzonymi sposobami wspierania dzieci, ale także dbamy o to, aby nasze produkty pomagały rodzicom i wychowawcom w ich stosowaniu. Dostarczamy produkty, które pomagają w rozwoju maluchów poprzez radość i zabawę, opiekunom zaś ułatwiają codzienne czynności.

Wykorzystanie założeń metody Montessori widać na przykład w naszym zestawie mebli dziecięcych Møb, który ma aż 8 różnych zastosowań – a może nawet więcej! Wszystko zależy od kreatywności małych użytkowników, dając im nieograniczone możliwości. Pomaga w codziennym realizowaniu zasad swobodnego wyboru miejsca oraz formy pracy i zabawy. To dziecko decyduje, jak zestawić ze sobą meble oraz jaką mają pełnić aktualnie funkcję. Razem z Møbem stworzycie w domu idealne miejsce do samodzielnego odkrywania własnych pasji i zainteresowań.

Do wdrożenia metody Montessori świetnie sprawdzają się również maty edukacyjne np. Lykke oraz Smil, które pozwalają na dokonywanie swobodnych wyborów już u bardzo małych dzieci. Niemowlaki mogą same decydować, którym elementem będą się bawić w danym momencie, jednocześnie poznając przedmioty i ich możliwości poprzez zmysły (np. dotyk czy dźwięk). Maty wyznaczają bezpieczne przestrzenie pełne możliwości, oferując kreatywną zabawę, która pomaga rozwijać motorykę, mięśnie, umiejętność chwytania coraz to mniejszych elementów.

Rozwój dziecka poprzez zabawę

Łącząc metodę Montessori ze skandynawskim modelem wychowawczym, a także pamiętając o ogromnej sile wspólnego czytania książek, można odpowiednio zadbać o rozwój intelektualny, poznawczy, a także fizyczny dziecka. Czytanie pomaga nie tylko wzmacniać więzi, ale także stanowi doskonały pomysł na wspólne spędzanie czasu. Wspomaga rodziców w prowadzeniu rozmów na trudne tematy, zaś dzieciom stwarza wyobrażenia o świecie. Czytanie pomaga również maluchom radzić sobie z emocjami, ułatwiając jednocześnie ich prawidłowe nazwanie.  

Metoda Montessori podkreśla, że bardzo ważne jest, aby dopasowywać książkę nie tylko do możliwości dziecka, ale także jego zainteresowań!

W skiddoü stworzyliśmy wyjątkową bajkę, która przedstawia reguły funkcjonowania leśnego życia, prezentując je w angażujący i interesujący sposób. „skiddoü i Przyjaciele. Leśna Przygoda” to wielopoziomowa książka, która dzięki odpowiedniej budowie – karty o różnej wielkości – co chwilę ujawnia inne sekrety. Łoś skiddoü i miś Bernt zostają rzuceni w wir poszukiwań źródła nieznanego im dźwięku.

Przekonajcie się wspólnie, co (a może kto 😉) za to wszystko odpowiada i poznajcie sekrety lasu.

Łoś skiddoü, miś Bernt i sowa Marit – bohaterowi z bajki, a także wieloryb Mäns i ośmiornicą Håvi są dostępni w ofercie. Łączenie czytania z obrazowaniem za pomocą zabawek pomaga w nauce o leśnych zwierzętach. Najmłodszym zaś dostarczą wielu bodźców dzięki zamontowanym w pluszakach elementom sensorycznym.

Bawmy się rozwojem dziecka!

Nie tylko metoda Montessori jest warta poznania, ale także inne modele wychowawcze uczące ogólnych wartości. Nie sposób jest tak naprawdę ważny, ale to, aby dawać dzieciom możliwość poznawania świata oraz twórczego wyrażania siebie. Choć to rodzice są kreatorami dziecięcego świata to jednak maluchy muszą znaleźć swój własny sposób na jego odkrywanie.

Działania dorosłych w dużej mierze sprowadzają się do tego, aby pełnić rolę towarzysza bezpiecznej podróży dziecka po jego codzienności. Wybierając produkty dla dziecka, takie jak: zabawki, maty edukacyjne, meble, książki, warto zadbać o to, aby pomagały, a nie rozpraszały czy stresowały. Skupcie się na tym, co najważniejsze dla Twojego dziecięcego indywidualisty!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

#skiddoüfamily – dołącz do nas na Instagramie insta