fbpx
Powrót do góry
local_shipping

Darmowa dostawa od 199 zł

local_offer

-5% na pierwsze zakupy z kodem: borntosmile

workspace_premium

Gwarancja 2+1

Poduszka do karmienia – niezastąpiony element wyprawki

Dla większości noworodków i niemowląt karmienie piersią jest najbardziej naturalną formą bliskości. Wiele osób nie widzi w nim nic nadzwyczajnego, uznając laktację za część macierzyństwa, która po prostu jest. Obecnie wiadomo jednak, że karmienie piersią pomimo swojej naturalności jest jedyną w swoim rodzaju sztuką, która wymaga odpowiedniego przygotowania. Aktualna wiedza to jeden filar dobrego przygotowania, ale nie można zapomnieć o kwestii technicznej. Obecny świat i nowoczesne podejście do macierzyństwa sprawiają, że widok aktywnej i pracującej mamy nikogo już nie dziwi, ale żeby móc dobrze funkcjonować i czerpać z karmienia piersią rzeczywistą przyjemność należy podejść do tego zadania wielotorowo. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia laktacyjnego przyszłej mamy powinna być poduszka do karmienia.

Po co nam poduszka do karmienia?

Przede wszystkim ma gwarantować wygodną i prawidłową pozycję mamie i maluchowi. Ciało mamy powinno być wyprostowane, bez obciążenia kręgosłupa i barków. Przy prawidłowo dobranej poduszce karmienie nie determinuje nieprzyjemnych doznań fizycznych i może sprawiać wręcz przyjemność.

Rozejrzyj się po swoim domu – gdzie chciałabyś najczęściej karmić? Jak sobie to wyobrażasz? Możesz ograniczyć się tylko do miejsca, gdzie masz już gotowe podparcie dla maluszka, np. szerokie i wysokie oparcie kanapy. Jeśli jednak to Cię nie satysfakcjonuje,  warto wyposażyć się w poduszkę do karmienia. Aby jednak spełniała ona swoją funkcję, należy zastanowić się nad wyborem odpowiedniej.

Jak dobrać poduszkę do karmienia?

Jest to sprzęt indywidualny. Dużo produktów dostępnych na rynku oraz ich różnorodność potwierdzają tylko, że każda kobieta wymaga odpowiednio dobranego podparcia dla swojego dziecka podczas karmienia. Jest to uzależnione przede wszystkim od budowy ciała mamy. Musimy skupić się na rozmiarze piersi, a także budowie tułowia. Na tej podstawie możemy dobrać wypełnienie poduszki oraz jej grubość i sprężystość. 

Dobrze jeśli, poduszka jest na tyle zabudowana, że zachodzi pod łokcie mamy. Wtedy mamy pewność, że po założeniu na talię nie odsunie się od ciała pod wpływem ciężaru dziecka. W przeciwnym wypadku malec mógłby wpadać w dziurę pomiędzy poduszką a brzuchem mamy. W rezultacie początkowo prawidłowo przystawione dziecko będzie zsuwało się w dół i nie chcąc wypuścić sutka z buzi, zacznie go ciągnąć. Spowoduje to duży ból brodawki. 

Równie istotną sprawą jest grubość poduszki. Jej zadaniem jest spowodować, aby położony na niej malec znajdował się na poziomie piersi mamy. Dzięki temu kobieta nie odczuje obciążenia kręgosłupa, ponieważ nie będzie musiała pochylać się nad dzieckiem, aby je nakarmić. Odpowiednia grubość powinna być uzależniona od wielkości piersi mamy, a także długości tułowia. Mamy, które muszą kupować staniki w niestandardowych, większych rozmiarach powinny szukać poduszki bardziej wypłaszczonej – sprawdzą się te o wypełnieniu z waty lub groszku. Kobiety o długim tułowiu, biuście w standardowym lub małym rozmiarze powinny wybierać poduszki mięsistej i dobrze wypełnionej.

Jak używać poduszki do karmienia?

Poduszka przydaje się w wielu pozycjach do karmienia. Najczęściej kojarzy się ją umieszczoną z przodu, ale równie dobrze można z niej korzystać w pozycji spod pachy – w tym przypadku zakłada się ją na tułów całkowicie z boku ciała. Przyda się również jako podparcie dla dziecka w pozycji leżącej. Da to maluchowi poczucie stabilności i spowoduje, że dziecko nie powinno denerwować się w trakcie jedzenia. 

Poduszkę do karmienia można stosować dłużej, niż mogłoby wydawać się wielu osobom. Oczywiście najbardziej przydaje się w pierwszych tygodniach życia malucha, ale kobiety używają jej w domu nawet do momentu, aż dziecko stabilnie siada. 

Warto zwrócić uwagę na to, czy wybrana przez nas poduszka ma możliwość zdjęcia wierzchniej warstwy. Dobrze jest mieć opcję wyprania pokrowca, zwłaszcza gdy nasze dziecko ma tendencję do ulewania lub podczas karmienia obserwujemy duży wypływ pokarmu z piersi mamy.

Jak karmić na poduszce?

Karmienie z poduszką jest dużo prostsze. Układając dziecko na poziomie piersi, można skupić się na tym, aby prawidłowo przystawić malucha. Właściwa technika przystawiania dziecka bez problemów anatomiczno-mięśniowych gwarantuje karmienie bez bólu. Aby jednak to zrobić, należy pamiętać o kilku rzeczach. Na początek konieczne jest ułożenie maluszka na boku i zsunięcie go w stronę pachy przeciwnej do momentu, aż brodawka mamy znajdzie się powyżej górnej wargi dziecka. Ważne jest również stabilne podparcie główki dziecka, a także odpowiednie przygotowanie piersi – czyli spłaszczenie jej do kształtu litery C, tak aby podczas przystawiania oś otwartej buzi dziecka zgadzała się z osią stworzoną przez nasz chwyt. W buzi dziecka powinna znaleźć się nie tylko brodawka, ale również większa część otoczki. Dzięki temu karmienie będzie bezbolesne, a pierś dozna prawidłowej stymulacji i utrzymanie laktacji będzie możliwe.

Przyszłe mamy kompletując wyprawkę, skupiają się na wielu rzeczach, ale warto dostrzec to, że poduszka zapewnia komfort podczas karmienia piersią, które stanowi ważną część rodzicielstwa. Poduszki do karmienia Ammi oraz Ammi+ projektowane są tak, by w pełni wspierać wszystkie kobiety, eliminując dolegliwości bólowe związane z karmieniem piersią. Posiadają Pozytywną Opinię Instytutu Matki i Dziecka, Świadectwo Jakości Zdrowotnej Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, a także Państwowego Zakładu Higieny. Bawełna, z której szyte są pokrowce jest natomiast bezpieczna dla maluszków – posiada certyfikat STANDARD 100 by OEKO-TEX. Dbamy, aby chwile bliskości podczas karmienia przepełniała radość, poczucie komfortu u mam i bezpieczeństwa u dzieci.

Aleksandra Kopras – doświadczona położna, Certyfikowany Doradca Laktacyjny w Centrum Aktywności i Zdrowia Ciężarnych i Mam Małych Dzieci Zaufaj Położnej.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

#skiddoüfamily – dołącz do nas na Instagramie insta