fbpx
Powrót do góry
local_shipping

Darmowa dostawa od 199 zł

local_offer

-5% na pierwsze zakupy z kodem: borntosmile

workspace_premium

Gwarancja 2+1

Sen w pierwszych latach rozwoju dziecka jest niezwykle istotną kwestią. Pozwala on nie tylko na regenerację sił, ale także rozwój. To podczas snu w mózgu niemowlaka tworzą się nowe połączenia nerwowe, dzięki którym zyskuje on coraz większą sprawność. Trzeba jednak pamiętać, że nie ma przepisu na odpowiednią długość snu dziecka – można jedynie wspierać komfort malucha, tworząc odpowiednią przestrzeń, warunki do snu, a także wybierając odpowiednie łóżeczka dla dziecka, materace i pościele.

Jak długo powinno spać dziecko?

Odpowiedź na pytanie, ile dziecko śpi, nie jest jednoznaczna, bo sama długość snu noworodka, niemowlaka i dziecka uzależniona jest od jego naturalnych predyspozycji, codziennej aktywności, a także wieku. Ustalono jednak normy dla kilku grup wiekowych, które pozwalają na odpowiednią regenerację.

  • Noworodki potrzebują bardzo dużo snu! To on pozwala na prawidłowy rozwój i wzrost, a także ochronę wciąż bardzo kruchego układu nerwowego. Oczywiście już u tak małej istoty można zauważyć indywidualne preferencje jeżeli chodzi o sen. W życiu płodowym maleństwo mogło ukochać sobie konkretną pozycję. Noworodki śpią więc od 16 do nawet 20 godzin, robiąc przerwy na jedzenie. Co interesujące, jeszcze nie potrafią one odróżnić dnia od nocy!
  • Niemowlęta od 1 do 3 miesiąca życia zaczynają skracać sen – potrzebują od 16 do 17 godzin snu na dobę. Wykazują też coraz więcej temperamentu, a także są coraz bardziej świadome swoich potrzeb jeżeli chodzi o drzemki.
  • Niemowlę między 4 a 12 miesiącem może potrzebować od 12 do 16 godzin snu w ciągu doby, dzieląc ten czas na 11-godzinny, nocny sen i nawet 3 drzemki w ciągu dnia.
  • Kiedy dziecko kończy roczek, jego sen stabilizuje się coraz bardziej. Nadal jednak potrzebuje od 11 do 14 godzin snu, a także drzemek w dzień (przynajmniej jednej). Młody organizm wciąż dynamicznie się rozwija, potrzebując odpowiedniej regeneracji. 
  • W kolejnych latach długość snu dziecka wciąż ulega skróceniu. Najważniejsza nadal jest jednak odpowiednia regeneracja, gdyż maluch spędza coraz więcej czasu na nauce. Jakość snu ma ogromny wpływ na poziom skupienia, szybkość przyswajania wiedzy i dobre samopoczucie.

Sposób na zdrowy sen dziecka

Rolą rodziców jest zapewnienie dziecku odpowiednich warunków do snu. Warto rozpocząć od wprowadzenia stałych wieczornych rytuałów. Codzienne powtarzanie tych samych czynności pozwala obudzić w dziecku poczucie bezpieczeństwa. Świetnie sprawdza się np. z góry ustalona kolejność działań: kolacja, wspólna kąpiel pełna zabaw, chwile wyciszenia w łóżku podczas śpiewania kołysanek lub czytania bajek i wreszcie sen. 

Warto zadbać też o stałe pory posiłków w ciągu dnia, a także regularne drzemki – one również mogą mieć niemały wpływ na jakość snu. Nie należy natomiast późnym wieczorem odtwarzać dziecku bajek animowanych i innych treści na telewizorach, tabletach lub smartfonach. Niebieskie światło generowane przez wymienione urządzenia działa pobudzającą.

Poruszając kwestię posiłków, należy dodać ponadto, że odpowiednio zbilansowana dieta także jest sposobem na lepszą regenerację sił podczas snu. Istotne jest wprowadzanie odpowiedniej ilości witamin i minerałów, ograniczając przy tym sól oraz cukier. Nie może zabraknąć także spacerów – haust świeżego powietrza dotlenia organizm, zwiastując brak problemów z zasypianiem i nieprzerwany sen.

Łóżeczka dla dziecka – enklawa dla snu

Za odpowiednią jakość snu odpowiadają również łóżeczko, a także elementy pościeli – poduszeczka, kołderka oraz materac i inne. Łóżeczko Krübb może towarzyszyć dziecku nawet do 4. roku życia, gdyż zastosowano w nim 3-stopniową regulację położenia materaca, a także wyjmowane szczebelki. To łóżeczko drewniane dla dziecka, które powstało z drewna bukowego, połączonego z płytą MDF, jest stabilne i bezpieczne. Do wykończenia go wykorzystano ekologiczne, nieszkodliwe farby. Dzięki temu jest w 100% bezpieczne!

Zestawiając takie łóżeczko z materacem wykonanym z bezpiecznych materiałów (np. lateksowo-piankowych z możliwością zdjęcia i wyprania pokrowca, co ogranicza ekspozycję młodego organizmu na alergeny), a także z bawełnianą, komfortową pościelą i nieprzemakalnym prześcieradłem, zagwarantujesz swojemu dziecku najlepsze warunki do prawidłowego snu, regeneracji sił, odpoczynku i rozwoju. Wieczorne rytuały nabiorą też znaczenia, będą przyjemnością dla całej rodziny, a dziecko zapamięta je na długo.

Wyspane dziecko to ulga dla każdego

Brak snu u dziecka jest zwiastunem trudnego dnia dla każdego rodzica – maluch jest marudny, często płacze, bardzo szybko denerwuje się i często sam nie wie, czego potrzebuje. Dzieci, które są wypoczęte, emanują radością, energią, chętnie i łatwo uczą się nowych umiejętności i rozwijają się znacznie szybciej. Co ważne, wyspane dziecko to również wyspany rodzic, a by móc czerpać pełnię radości z rodzicielstwa, potrzeba ogromu energii.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

#skiddoüfamily – dołącz do nas na Instagramie insta