fbpx
Powrót do góry
local_shipping

Darmowa dostawa od 199 zł

local_offer

-5% na pierwsze zakupy z kodem: borntosmile

workspace_premium

Gwarancja 2+1

Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku?

W wielu domach niemowlęta, a później większe dzieci śpią razem z rodzicami. Choć ciepło malutkiego, ukochanego ciałka jest niezwykle przyjemne, to tego typu sytuacje prowadzą do przyzwyczajeń, z którymi trudno jest walczyć. Jak zatem poradzić sobie z problemem i nauczyć dziecko samodzielnego spania w łóżeczku?

Istota snu dziecka

Należy zdać sobie sprawę, że sen noworodka, a później niemowlęcia znacznie różnią się od snu osoby dorosłej. Noworodki potrzebują znacznie więcej czasu (nawet 20 godzin na dobę) na regenerację, ale jest on często przerywany. Dlaczego? Ze względu na wydłużoną fazę REM, która stanowi nawet połowę czasu snu noworodka – dlatego często jest on płytki i nietrudno o przebudzenie. Powodem pobudki może być natomiast wiele czynników – m.in. ząbkowanie, podwyższona temperatura, potrzeba bliskości, głód, przegrzanie, przemoczona pieluszka, tęsknota za mamą i wiele więcej.

Kluczem do skutecznej nauki samodzielnego spania jest więc zrozumienie potrzeb oraz obaw malucha – nie bez powodu ma on potrzebę spędzania nocy właśnie z rodzicami. Wsłuchajcie się w emocje swojego dziecka i spróbujcie je odczytać. Z pewnością są one bardzo blisko tych, które sami odczuwacie – potrzeba bliskości, poczucia bezpieczeństwa, miłości, strach. Może wystarczy wprowadzić drobne zmiany, które pozwolą zaspokoić te wymienione w obrębie łóżeczka?

Jak nauczyć roczne dziecko spać w łóżeczku?

Trudno szukać jednego, uniwersalnego sposobu na naukę samodzielnego spania. Należy jednak uświadomić sobie, że niemowlę dopiero około 12. tygodnia życia zaczyna kształtować swój rytm dobowy – rozpoznaje już dzień oraz noc, a także budzi się i chodzi spać z coraz to większą regularnością. To właśnie idealny moment, by rozpocząć naukę, wspólne próby samodzielnego snu. Jak jednak zacząć?

Na początku warto zacząć rozpoznawać sygnały, które stara się nam przekazać malutki człowiek, chcąc pokazać, że jest senny. Może próbuje zwrócić Twoją uwagę ziewaniem, tarciem oczu, płaczem lub innym zachowaniem, które nie pojawia się w innych momentach Waszego dnia? Nie można zapomnieć też o nauce rozróżniania pór dnia – w dzień, nawet podczas drzemki mogą towarzyszyć Wam przeróżne dźwięki, hałasy, światło i inne czynniki zewnętrzne, wieczorem jednak zadbajcie o odpowiednią atmosferę. Przygaście światło, pochowajcie wszelkie zabawki, zachowajcie ciszę. Takie postępowanie sprawi, że maluch powoli będzie przyzwyczajał się do rutyny i nie będziecie musieli zastanawiać się, jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku – w dzień, w nocy, o dowolnej porze. Nastąpi to naturalnie.

Sposoby na samodzielny sen dziecka

Chcąc uniknąć problemów z niechęcią maluszka do własnego łóżeczka, należy go od samego początku przyzwyczajać do samodzielnego spania. W pierwszych tygodniach, miesiącach życia z pewnością zamieszka w waszej sypialni, ale również tam zastosować można rozwiązania takie jak niewielkie, klasyczne łóżeczko lub dostawne – Natt. To ogromna wygoda także dla rodziców, którzy będą mogli wysypiać się znacznie lepiej – w końcu głów nie będą zaprzątać myśli nakazujące uważać na leżącego obok niemowlaka. Dziecko natomiast od początku zacznie przyzwyczajać się do swojej własnej przestrzeni, czując jednocześnie bliskość rodziców, a także bezpieczeństwo.

Na prawidłowy, zdrowy i niczym niezakłócony sen niemowlaka, a nawet starszego dziecka, szczególnie taki bez pobudki w nocy, składa się wiele czynników.

  • Bardzo ważne jest wprowadzenie rytuałów, stałego rytmu dnia, które pozwolą maluszkowi poczuć się bezpiecznie. Zadbajcie o stałe godziny spacerów, kąpieli, posiłków, drzemek, a przede wszystkim wieczornego snu.
  • Uważać należy również na odpowiednią temperaturę w pokoju – nie powinna ona przekraczać 22°C. Jeśli maluchowi będzie za gorąco, ocenisz to, dotykając jego kark – pojawiają się tam kropelki potu.
  • Nie bez znaczenia jest pozycja, w której śpi dziecko – musi gwarantować bezpieczeństwo, a także wygodę. Najlepiej sprawdzają się pozycje bezpieczne oraz na boku – umożliwiają one niczym nieskrępowany ruch, a także zapewniają drożność dróg oddechowych.
  • Unikać należy natomiast pozycji na brzuszku, gdyż zwiększa ryzyko wystąpienia tzw. śmierci łóżeczkowej.
  • W przypadku dzieci z tendencją do ulewania ważne jest, by główka była umieszczona wyżej niż reszta ciała – pozwala na to m.in. zastosowana w łóżeczku dostawnym Natt regulacja kąta nachylenia.

Jak nauczyć 1,5-roczne dziecko spać w łóżeczku? Wybierz odpowiednie!

Nie bez znaczenia dla prawidłowego, bezpiecznego i spokojnego snu są łóżeczka dziecięce. Należy wybrać takie, które spełni oczekiwania całej rodziny, dając dostęp do wielu funkcjonalności i komfortu. Właśnie dlatego w ofercie skiddoü znaleźć można 3 rodzaje łóżeczek: klasyczne, dostawne i turystyczne. Robimy wszystko, by odpowiedzieć na potrzeby rodzin o różnych oczekiwaniach i stylach życia.

W domu, szczególnie na początku rodzicielskiej przygody, niezastąpionym wsparciem okażę się łóżeczko dostawne Natt (mogące również służyć jako wolnostojące lub turystyczne), będąc meblem umożliwiającym przejście z rodzicielskiej sypialni do własnego pokoju maluszka. Klasyczne, zaprojektowane w duchu skandynawskiego designu Krübb, które bez obaw postawić można w pokoiku dziecka to natomiast rozwiązanie na znacznie dłużej – posiada regulowaną wysokość materaca i wyjmowane szczebelki, a także sprzedawaną osobno oskrzynią. Nie zabrakło również rozwiązań dla rodziców ceniących sobie mobilność. Lunar oraz Lunar+ z przewijakiem w zestawie to składane konstrukcje z torbą podróżną, które zabierzecie ze sobą wszędzie. Nawet w podróży nie będziecie musieli rezygnować z codziennych rytuałów związanych ze snem.

Pierwsze próby, dni nauki samodzielnego spania w łóżeczku będą wymagały z pewnością wiele pracy. Dziecko nie raz zaprotestuje płaczem. Ważne jest jednak, by reagować, przytulać, być razem, ale nie ulegać – kiedy znów zaśnie, odłożyć do łóżeczka. Z czasem maluch przyzwyczai się do codziennej rutyny i zacznie ją doceniać, a nawet samemu komunikować, że nadszedł czas na kolację, kąpiel, książeczkę, sen. Wsłuchaj się więc w potrzeby niemowlęcia, zorganizuj odpowiednio przestrzeń, dzień, a z pewnością już niedługo zacznie ono spać w swoim pokoiku, a ty nie będziesz zastanawiać się, jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

#skiddoüfamily – dołącz do nas na Instagramie insta