fbpx
Powrót do góry
local_shipping

Darmowa dostawa od 199 zł

local_offer

-5% na pierwsze zakupy z kodem: borntosmile

workspace_premium

Gwarancja 2+1

Do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku samochodowym?

Bezpieczeństwo dziecka jest dla rodziców kwestią niewątpliwie ważną i tyczy się nie tylko sfery domowej, ale i podróży. O ile opiekunowie dokładnie wiedzą, od kiedy stosować fotelik, o tyle górna granica jest im przeważnie nieznana. Przedstawiamy najważniejsze kwestie związane z jazdą w foteliku!

Fotelik samochodowy ważnym elementem wyprawkowym

Zakup fotelika samochodowego dla dziecka to wbrew pozorom niezwykle ważne zadanie. Foteliki mają przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo podczas podróżowania, ale i wspierać prawidłowy rozwój układu kostnego u maluchów. Dlatego też tak ważne jest, abyś jako rodzic dobrał je odpowiednio do wieku i wagi dziecka. Dzięki temu nie tylko uchronisz je przed niebezpieczeństwami podczas ewentualnego wypadku, ale także ciało zostanie utrzymane w prawidłowej pozycji, która nie obciąży kręgosłupa na każdym jego odcinku. Niewątpliwie dobrze dobrany fotelik to także gwarancja komfortu podróży dla pociechy i Was, rodziców, którzy nie musicie zmagać się z płaczem dziecka. 

Pierwszy fotelik dziecka, jak np. Horten, który wykonany jest z bezpiecznych materiałów i posiada wszelkie niezbędne atesty i certyfikaty, to także nosidło z 3-punktowymi pasami bezpieczeństwa. Zostaje on zastąpiony kolejnym modelem mniej więcej w okolicach roku, kiedy to dziecko osiąga 8/9 kg wagi. Wtedy też zaczyna wykazywać oznaki chęci zmiany pozycji z leżącej, na wpół leżącą lub w niektórych przypadkach nawet siedzącą. W zależności od wybranego modelu taki fotelik będzie służył do okolic ukończenia 3 roku życia lub też, jeśli dziecko w pierwszym foteliku wytrzymało do wagi 15 kg, nawet do osiągnięcia wieku 12 lat. Fotelik wybiera się bowiem według kategorii wagowych:

  • 0 – poniżej 10 kg (do okolic 9. miesiąca),
  • 0+ – poniżej 13 kg (do okolic 18. miesiąca),
  • I – 9 – 18 kg (od okolic 8. miesiąca do mniej więcej 3,5 lat),
  • II – 15 – 25 kg (od 3 do blisko 7 lat),
  • III – 12 – 36 kg (od 6 do około 12 lat).

Wszystkie z powyższych ram wiekowych należy brać z przymrużeniem oka, gdyż najważniejszym wyznacznikiem jest waga malucha. Warto także każdorazowo wesprzeć się wiedzą i doświadczeniem osób, które dokładnie znają się na fotelikach i przedstawią wszelkie zalety ewentualnej zmiany starego modelu, na wyższy wagowo. 

Bezpieczeństwo starszaka, czyli do kiedy dziecko w foteliku

Przyglądając się kategoriom wagowym fotelików, zauważyć możecie, że graniczną wagą jest 36 kg, która przeważnie przypada na wiek 12 lat. Do kiedy zatem dziecko musi jeździć w foteliku? Czy granica ukończenia 12-stego roku życia jest twardą granicą? Nie do końca. 

To, do kiedy dziecko musi podróżować w foteliku, określa prawo. W 2022 roku obowiązuje limit wzrostu, przyjmujący, że dziecko osiągające 150 cm wzrostu nie musi korzystać już z fotelika samochodowego i może jeździć przypięte jedynie zwykłymi pasami podczas siedzenia na kanapie samochodowej. Warto jednak podkreślić, że nierzadko dzieci młodsze aniżeli 12 czy 13 lat osiągają dany pułap wzrostowy i należy się zastanowić, czy rozsądne jest zatem rezygnowanie z fotelika.

Odstępstwa od przepisów

Jeśli chodzi o podróżowanie w foteliku, to bardzo ważna jest także znajomość przepisów dotyczących warunkowej rezygnacji z fotelika. Oprócz jazdy taksówką, a także pojazdami uprzywilejowanymi, dziecko może być przewożone na tylnej kanapie i przypięte jedynie zwykłymi pasami, tylko wtedy, gdy: 

  • pomimo wzrostu poniżej 150 cm, ale powyżej 135 cm, waży ono więcej aniżeli 36 kg,
  • na tylnej kanapie podróżuje trójka dzieci, a pojazd nie mieści trzech fotelików.

Jazda z przodu, czyli frajda dla każdej pociechy

Jedną kwestią, która przysparza wiele problemów rodzicom, jest odpowiedź na pytanie „do kiedy wozimy dziecko w foteliku”, drugą z kolei „od kiedy dziecko może jeździć z przodu”. W danej kwestii największą wagę ma fotelik, jak i posiadane przez niego zabezpieczenia. Według polskiego prawa dzieci mogą być przewożone na przednim fotelu tylko, jeśli fotelik samochodowy posiada odpowiednie zabezpieczenia i mocowania. 

Warto wiedzieć, że przewożenie dziecka na przednim fotelu jest możliwe zarówno tyłem, jak i przodem do kierunku jazdy. Należy przy tym pamiętać, że warunkiem jazdy z fotelikiem skierowanym w stronę oparcia fotela jest również konieczność wyłączenia przedniej poduszki powietrznej, która w przypadku wypadku mogłaby zagrozić zdrowiu i życiu dziecka. Jest to zarówno regulowane przepisami krajowymi, jak i normami unijnymi ECE 16.

Bezpieczne podróżowanie

Foteliki samochodowe skonstruowane są nie tylko z najlepszej jakości materiałów, ale i w oparciu o przemyślaną i gwarantującą bezpieczeństwo konstrukcję. Dlatego też podróżowanie w nich jest dla dziecka najlepsze. Rezygnacja z fotelika szybciej, aniżeli jest to ujęte w prawie, nie tylko wiąże się z karą pieniężną, ale przede wszystkim wpływa na bezpieczeństwo Twojej pociechy. 

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

#skiddoüfamily – dołącz do nas na Instagramie insta