fbpx
Powrót do góry
local_shipping

Darmowa dostawa od 199 zł

local_offer

-5% na pierwsze zakupy z kodem: borntosmile

workspace_premium

Gwarancja 2+1

Meble dla dzieci – jak stworzyć miejsce do nauki dla dziecka?

Urządzenie dziecięcego pokoju stanowi dla wielu rodziców nie lada wyzwanie. Zadanie wydaje się być prostsze, kiedy maluch jest niemowlakiem i do funkcjonowania potrzebuje tylko łóżeczka oraz maty. Kiedy dziecko rośnie, wraz z nim zmieniają się jego potrzeby, możliwości poznawcze oraz motoryczne. Warto wtedy przygotować dla dziecka przestrzeń i dostosować ją w taki sposób, aby wspierała rozwój. Stojąc przed takim zadaniem, w głowach rodziców pojawia się jednak wiele pytań. Czego potrzebuje kilkulatek? Jakie aktywności będzie podejmował? Jak przygotować miejsce do rysowania i jaki zestaw dla dzieci wybrać?

Dwulatek zwykle potrzebuje już przestrzeni przygotowanej specjalnie dla niego. Jeżeli nie śpi z rodzicami, potrzebuje swojego łóżka. Ma miejsce na ubrania oraz regał lub kosze na zabawki. Powinien mieć wydzielone miejsce do zabaw podłogowych – dobrze sprawdzi się do tego dywan lub piankowa mata. Nie można zapomnieć też o wydzieleniu kącika, w którym stanie stolik i krzesełko. To będzie miejsce, w którym dziecko będzie mogło podejmować wszelkie zabawy stolikowe. Jakie są to aktywności?

  • rysowanie i kolorowanie,
  • malowanie farbami,
  • ćwiczenia grafomotoryczne (a w przyszłości nauka pisania),
  • wyklejanie i wszelkie prace kreatywne,
  • układanie puzzli, układanek kilkuelemntowych, historyjek obrazkowych,
  • gry i zabawy matematyczne i logiczne,
  • eksperymenty,
  • gry planszowe.

Dlaczego miejsce do zabaw stolikowych jest tak ważne? Wymienione działania są niezwykle rozwijającymi aktywnościami, dzięki którym dziecko zdobywa wiele umiejętności niezbędnych na dalszych etapach edukacji (jak logiczne myślenie, precyzja ruchów rąk czy kreatywność). Dodatkowo maluch przyzwyczaja się do pracy przy stoliku/biurku, co zaprocentuje podczas pobytu w przedszkolu i szkole.

Z jakich elementów stworzyć przestrzeń do rysowania?

Sercem takiego kącika do rysowania i prac kreatywnych jest z pewnością dobrze dobrany do wzrostu dziecka zestaw meblowy dla dzieci. Warto ustawić go w jasnym, odpowiednio doświetlonym miejscu, najlepiej w pobliżu okna. Istotne jest również zadbanie o odpowiednią ilość miejsca na przybory (ołówki, kredki, pędzle i farby), materiały papiernicze, kolorowanki, układanki i gry. Ważne, żeby były umiejscowione w taki sposób, aby dziecko mogło samodzielnie i w każdej chwili po nie sięgnąć – tym samym zwiększamy prawdopodobieństwo, że będą często w użytku. Dobrą praktyką jest przygotowanie w pobliżu kącika do rysowania miejsca, w którym maluch będzie mógł eksponować swoje prace i rysunki. To może być korkowa tablica, kawałek ściany albo sznurek i klamerki.

Wielofunkcyjny zestaw meblowy – dlaczego to najlepszy wybór? 

Ze względu na to, że potrzeby dziecka, ale też jego ciało się zmienia, warto pomyśleć o takich meblach, które będą mogły się do nich dostosowywać. Początkowo blat będzie mieścił kilkuelementowe puzzle i kartkę, a z czasem ilość materiałów papierniczych i przedmiotów, z których korzysta dziecko będzie coraz większa. Dwulatek będzie potrzebował innej wysokości siedziska niż pięciolatek. Warto pamiętać, że odpowiednia pozycja dziecka siedzącego przy stoliku to kąt prosty w zgięciu kolanowym oraz stopy oparte o podłoże. Blat stolika powinien być na odpowiedniej wysokości i na tyle duży, by przy rysowaniu czy pisaniu dziecko mogło bez problemu oprzeć swoje przedramię.

Dobrym wyborem jest drewniany zestaw 8w1 Møb. To zestaw dla dzieci 2-6-letnich, a więc posłuży maluchowi przez cały etap edukacji przedszkolnej. Dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu, każdym z elementów można ustawić tak, aby znaleźć złoty środek dla potrzeb dziecka w każdym wieku. Początkowo jest to krzesełko ze stoliczkiem, a z czasem zyskujemy dodatkowe miejsce na kredki i inne przybory. Dla starszaka, po odpowiednim obróceniu mebelków, otrzymujemy biurko i taboret z miejscem na kartki i książeczki. W przyszłości, kiedy dziecko będzie potrzebować większego biurka, ten zestaw mebli 8w1 dla dzieci może zamienić się w kanapę albo biblioteczkę. Dzięki temu posłuży naprawdę wiele lat!

Na co zwrócić uwagę podczas zabawy przy stoliku?

Trzeba pamiętać, że dziecko w wieku przedszkolnym do prawidłowego rozwoju potrzebuje nieustannego bycia w ruchu. Nie powinniśmy więc oczekiwać od trzylatka, że przez godzinę będzie bawił się przy stoliku. Najlepiej jest pozwolić mu przeplatać zabawy stolikowe z ruchowymi. Innym aspektem, o którym warto wiedzieć, jest długość koncentracji uwagi. U dzieci 2-3-letnich trwa ona zaledwie kilka minut. 3-4-latki będą spędzać przy stoliku średnio 10-15 minut, natomiast starsze dzieci odpowiednio dłużej (około 20 minut). Są to, rzecz jasna, średnie wartości – jeżeli kilkulatek wykazuje chęć i sam zajmuje miejsce przy stoliku, należy mu to umożliwić. Dobrze też, żeby dziecko miało możliwość kierować swoją zabawą, a nie wyłącznie wypełniać nasze polecenia. Wtedy właśnie rozwija swoją kreatywność i pobudza wyobraźnię.

Myślę, że po przeczytaniu tego artykułu wiesz już na jakie aspekty należy zwrócić uwagę przy organizowaniu przestrzeni do rysowania i innych prac kreatywnych dla kilkulatka. Życzę Wam i Waszym dzieciom wielu przyjemnych  i rozwojowych zabaw, a zestaw 8w1 Møb niebawem stanie się sercem pokoju mojego dwulatka.

Patrycja Nowak – pedagożka, nauczycielka wychowania przedszkolnego, mama dwuletniego Tymka. Twórczyni przestrzeni dla rodziców przyszłych i obecnych przedszkolaków www.przedszkojak.pl, w której dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem dotyczącym tego, jak wygląda życie w przedszkolu. Na Instagramie (www.instagram.com/przedszkojak) buduje społeczność świadomych rodziców, chcących poszerzać swoje kompetencje i wspiera ich w tej niełatwej roli.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

#skiddoüfamily – dołącz do nas na Instagramie insta