fbpx
Powrót do góry
local_shipping

Darmowa dostawa od 199 zł

local_offer

-5% na pierwsze zakupy z kodem: borntosmile

workspace_premium

Gwarancja 2+1

Rok wyjątkowych zmian – co powinno umieć roczne dziecko?

Pierwsze urodziny pociechy są równie emocjonujące dla rodziców, jak jej narodziny. Ukończenie roczku to także czas podsumowania umiejętności nabytych na pierwszym etapie życia, a tych jest naprawdę sporo! Siadanie, gaworzenie, chwytanie i przytulanie, to tylko nieliczne ze zdolności, jakich oczekiwać można od maluszka i które wprawiają rodziców w dumę!

Pierwsze urodziny, czyli wkraczam w strefę dziecka

Ukończenie przez pociechę roczku wiąże się z licznymi zmianami w jego życiu. Przede wszystkim przestaje być niemowlęciem, a zaczyna być określane dzieckiem. Przez ten czas nabyło szereg umiejętności, które pomogły mu stać się komunikatywnym członkiem społeczeństwa, choć nie umie jeszcze mówić, to jednak potrafi jasno komunikować swoje potrzeby. Dzięki zdolności poruszania się – pierwszym krokom, raczkowaniu czy pełzaniu – jest w stanie samodzielnie bawić się, sięgać po przekąski czy wiele innych przedmiotów, a także poznawać świat bez niczyjej pomocy. 

Umiejętności fizyczne – co potrafi roczne dziecko?

Rozwój ruchowy na przestrzeni 12 miesięcy jest bardzo duży. Roczniaki potrafią już poruszać się po mieszkaniu – raczkować lub stawiać pierwsze kroki. Chodzenie to umiejętność, jaka najczęściej dotyczy 15-miesięcznych dzieci, dlatego też nie musisz się stresować jeśli Twoja pociecha nie wykazuje jeszcze predyspozycji czy chęci stawiania pierwszych kroków. Niemniej jednak docieranie do obranego celu, czy to w pozycji czworaczej, czy przy meblach jest jedną z większych zdolności ruchowych. 

Możesz także zauważyć, że Twoje dziecko klaszcze, co wywołuje u niego radość. Jest to efekt rozwijającej się przez miesiące koordynacji wzrokowo-ruchowej, a także małej motoryki. U niektórych dzieci klaskanie może pojawić się około 13. miesiąca życia lub później – jest to normalne zjawisko i nie ma co popadać w paranoję, jeśli maluch w danej kwestii rozwija się wolniej!

Co jeszcze potrafi roczne dziecko? Z pewnością świetnie chwyta zabawki, nawet te najmniejsze. Coraz częściej potrafi trzymać w jednej dłoni więcej niż jeden przedmiot. Świetnie bawi się również, odkładając je do pudełka. Umie pokazać interesujący go przedmiot, a nawet wskazać na taki, który znajduje się dosyć daleko. 

Chcąc wspierać rozwój zdolności fizycznych związanych z poruszaniem dłońmi, a także chwytaniem, warto stawiać na samodzielne jedzenie. Maluch, który sam je ćwiczy swoją koordynację wzrokowo-ruchową. Dodatkowo jest w stanie samodzielnie podejmować decyzję o tym, które z dań je pierwsze. 

Znacząca większość maluszków na tym etapie umie już stać – samodzielnie lub przy pomocy mebli, lub rodziców. Co więcej, ze stania z łatwością przechodzi do siadu. Taka zmiana pozycji to duży krok naprzód jeśli chodzi o rozwój fizyczny pociechy! 

Uciążliwą dla wielu rodziców umiejętnością rocznego dziecka jest zdolność otwierania szuflad i szafek i wyciągania z nich wszystkiego, co interesujące. Nie zdziw się zatem, gdy po chwilowej nieobecności znajdziesz na ziemi w kuchni rozsypaną mąkę, czy wyciągnięte miski. Tego typu sytuacje nie tylko ćwiczą mięśnie malucha, ale także rozwijają jego psychikę – ciekawość świata i chęć poznawania dotychczas nieznanych mu rzeczy dodatkowo motywują do działania! 

Mowa i psychika rocznego dziecka

Roczne dziecko potrafi już komunikować się na swój sposób. Choć nie wypowiada jeszcze zdań, to umie przeważnie artykułować pojedyncze wyrazy, dzięki którym jest w stanie podkreślić swoje potrzeby jedzeniowe, a także dotyczące zabawy czy bliskości. 

Z pewnością zauważysz, że Twoja pociecha potrafi już naśladować kota czy psa. wydawane przez nią dźwięki mniej lub bardziej przypominają dane zwierzęta, jednak ona sama potrafi pokazać je w książeczkach czy na spacerze. Zna wiele innych onomatopeicznych wyrazów, dzięki czemu zabawa przybiera nierzadko nowy charakter. 

Oprócz rozwiniętej mowy wykazuje duże zdolności do okazywania uczuć. Radość, gniew, złość czy zmęczenie to emocje towarzyszące mu na co dzień, które umie rozpoznawać i wykorzystywać w codziennym życiu. 

Na tym etapie zdolność poznawcza dziecka jest bardzo duża. Tak samo jak i jego zainteresowanie światem. Dzięki nabytym umiejętnościom fizycznym jest w stanie odkrywać nowe funkcje zabawek- potrząsa nimi, rzuca, gryzie. Ważne, abyś jako rodzic zadbało o to, aby maluch bawił się bezpiecznymi przedmiotami stworzonymi z certyfikowanych materiałów. Świetnym rozwiązaniem jest wprowadzanie dziecku zabawek dźwiękowych jak np. skiddoü Søvn, przytulanka, której melodyjki uwalniane są przez pociągnięcie ogona. Jest to zatem maskotka, która uczy malucha, ćwiczy zdobyte już umiejętności małej motoryki, ale również przyzwyczaja do różnych dźwięków. Co ważne, tego typu zabawki interaktywne dobrze wpływają na rozwój psychiki malucha i polepszają jego zdolności zrozumienia zdarzeń przyczynowo-skutkowych. 

Dziecko, które ukończyło rok, jest coraz lepsze w kwestiach poznawczych. Rozpoznaje symbole, jakie znajdują się wokół niego. Co więcej, zaczyna radzić sobie z rysowaniem – utrzymuje kredki w dłoni i jest w stanie tworzyć nieporadne rysunki. Umiejętność picia z butelki to nie tylko kwestia fizyczna, ale również rozwojowa. 

12-miesięczne dzieci potrafią już „bawić się” z rówieśnikami, choć ich zabawę określa się mianem paralelnej. Oznacza to, że maluchy bawią się nie tyle ze sobą, co obok siebie. Warto, abyś jako rodzic był blisko na wypadek konfliktu. Roczne maluszki nie rozumieją bowiem różnicy pomiędzy moje, a twoje. Niemniej jednak potrafią bawić się, skupiając nawet uwagę na 10 minut. 

Na tym etapie dziecko jest w stanie rozróżniać pory dnia. Dzięki temu potrafi na swój sposób określać przypisane do konkretnych pór zadania – jedzenie, ubieranie się itp. Wychwytuje również różnice między powitaniami i pożegnaniami i chętnie robi „papa”. 

Coś więcej niż duma

Zastanawiając się nad tym, co potrafi roczne dziecko, z pewnością zauważysz, że wiele z opisanych czynności na mapie psychomotorycznej odnosi się do Twojej pociechy. Może się zdarzyć, że niektórych ze zdolności nie zaobserwowałeś w przypadku swojego dziecka. Nie przejmuj się tym! Każdy maluch rozwija się w swoim tempie. Napawaj się dumą z dotychczas osiągniętych już postępów i z cierpliwością oczekuj kolejnych, które przyniosą radość Tobie i Twojemu dziecku. 

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

#skiddoüfamily – dołącz do nas na Instagramie insta