fbpx
Powrót do góry
local_shipping

Darmowa dostawa od 199 zł

local_offer

-5% na pierwsze zakupy z kodem: borntosmile

workspace_premium

Gwarancja 2+1

Wszechświat powodów – dlaczego warto czytać dzieciom?

Wszyscy pamiętamy akcję – Cała Polska Czyta Dzieciom. Ale czy ktoś zastanowił się, dlaczego mamy to robić? Po co tak właściwie czytać maluchom? Jak wspólne spędzanie czasu przy książce wpływa na dziecko? Rozwiewamy wątpliwości! Wszystko z okazji wydania nowej, aktywizującej maluchy bajki – „skiddoü i Przyjaciele. Leśna Przygoda”.

Dlaczego warto czytać dzieciom

Nie od dziś wiemy, że czytanie dziecku przynosi pozytywny wpływ na rozwój wielu umiejętności. Właśnie dlatego tak ważne jest codzienne spędzanie, chociażby kilku minut nad książką. Przedstawiamy kilkanaście zalet, które płyną z takiego postępowania!

  • Wspólnie spędzony czas z książką pomaga w zacieśnianiu więzi z maluchem. Dorośli mogą odłożyć wtedy komputer oraz smartfon na bok, by w 100% skupić się na danej chwili. To także niezastąpiony sposób na nudę – zarówno u dzieci, jak i dorosłych.
  • Chwile spędzone na wspólnym czytaniu pozwalają również zadbać o bliskość – to doskonała forma okazywania uczuć. Przytulcie się i poczytajcie bajkę, a zobaczycie jakie to odstresowujące!
  • Czytanie dziecku książek doskonale wpływa na rozwój wyobraźni – bogate opisy, wyjątkowi bohaterowie i pełne magii historie sprawiają, że w głowie dziecka powstają całe światy. Dziecko zaczyna myśleć tworzonym w głowie obrazem, co z pewnością przyda się w późniejszych etapach życia.
  • Dzieci podczas czytania przyswajają wiele nowych słów, co wzbogaca ich słownictwo, a także ułatwia budowanie wypowiedzi. Zdobywa ponadto wiedzę ogólną. To główne argumenty, które przemawiają za codzienną lekturą!
  • To, jak postępują rodzice, ma ogromny wpływ na późniejsze przyzwyczajenia dzieci. Właśnie dlatego maluchy, których rodzice stawiali na częstą lekturę, dziś wykazują większe zainteresowanie literaturą – mają większą potrzebę czytania.
  • Podczas wspólnego czytania maluchy muszą zadbać o wysoki poziom skupiania. Dzięki temu trenują własną koncentrację, co w przyszłości może pomóc w nauce.
  • Dzieci często ukochają jedną bajkę, którą rodzice muszą czytać na okrągło – mało tego, nie mogą się pomylić, bo maluch wszystko pamięta. To właśnie kolejna zaleta wspólnej lektury. Książki poprawiają pamięć, co w przyszłości usprawnia naukę.
  • Bohaterowie bajek bardzo często przekazują najmłodszym dobre wzorce. Uczą, jak postępować kulturalnie, jak dbać o bezpieczeństwo i pomagają w poznawaniu świata.
  • Wspólna lektura ma ogromne znaczenie w momencie, kiedy dziecko uczy się samodzielnego czytania. Rodzic może w takiej sytuacji wspierać rozwój umiejętności, a także zapobiegać zniechęceniu, kiedy maluch napotka na jakieś problemy. Czas spędzony razem będzie doskonałą motywacją do dalszego doskonalenia umiejętności.
  • Bajki poruszają często trudne tematy, bohaterowie doświadczają przeróżnych przygód, a przedstawiony świat wiele mówi o tym realnym. Dzięki temu maluchy mogą uczyć się doświadczania codzienności, empatii, kształtować swoją własną wrażliwość, a nawet uodparniać się na przykre sytuacje. Często utożsamiają się z ulubionym bohaterem.
  • Książki są doskonałym wstępem do rozmów na trudne tematy – bohaterowie często wpadają w tarapaty, doświadczają trudności i przeciwstawiają się im. Dzięki temu rodzice mogą prowadzić rozmowę tak, by wyjaśnić dziecku wiele kwestii.

Czytaj, zanim dziecko pojawi się na świecie

Jeżeli szukacie idealnego momentu na rozpoczęcie wspólnej przygody z książką, to odpowiedź jest prosta – nie czekajcie, zacznijcie, zanim maluch pojawi się na świecie. Przyjmuje się, że dziecko już w 16. tygodniu ciąży słyszy część dźwięków – np. głos mamy. Właśnie wtedy warto rozpocząć pierwsze próby czytania, które pozwolą maleństwu przyzwyczaić się do głosu mamy. Potrafi on działać kojąco, a nawet usypiająco, łagodzi ruchy i uspokaja rytm serca. Mało tego, dostępne są badania, które mówią, że już w życiu płodowym mają miejsce procesy, które w późniejszym czasie mogą przyspieszyć naukę mówienia.

Kiedy dziecko zaczyna reagować na bodźce ze świata zewnętrznego, nastaje doskonały czas, by w czytanie zaangażował się również tata. Maluch pozna jego głos (rytm i jego melodię), zanim opuści brzuch mamy, co pomoże nawiązać bliższą więź tuż po urodzeniu. Mało tego, czytanie na tym etapie, a także późniejszych, rozwija mózg poprzez budowanie nowych połączeń pomiędzy neuronami.

Doceniamy moc wspólnego czytania

W skiddoü doskonale wiemy, jak ogromną moc rozwojową ma czytanie. Buduje nierozerwalne więzi – nie tylko pomiędzy neuronami, ale również te pomiędzy dziećmi i rodzicami. To największy dar! Właśnie dlatego przygotowaliśmy wielopłaszczyznową bajeczkę, która jeszcze bardziej aktywuje dziecko, zachęcając do poszukiwania nowych znaczeń. Oto pierwsza książeczka „skiddoü i Przyjaciele. Leśna Przygoda”, w której skiddoü oraz Bernt szukają źródła dziwnego dźwięku. To opowieść o różnorodności i akceptacji potrzeb innych – kiedy jedni kochają całodzienne harce, inni muszę odsypiać nocne czuwanie. Poznajcie i pokochajcie naszą nową bajkę – niech umila Wam codzienne wieczory.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

#skiddoüfamily – dołącz do nas na Instagramie insta