fbpx
Powrót do góry
local_shipping

Darmowa dostawa od 199 zł

local_offer

-5% na pierwsze zakupy z kodem: borntosmile

workspace_premium

Gwarancja 2+1

4-miesięczne dziecko – co potrafi niemowlę w 4 miesiącu życia?

4-miesięczne dziecko potrafi nieźle zaskoczyć. Choć postępujący rozwój maluszka możemy zaobserwować każdego dnia to jednak właśnie ten okres wyróżnia się wieloma znacznymi zmianami. Sprawdź, co potrafi niemowlę w 4. miesiącu życia oraz jak możesz je wspierać w rozwoju?

Każdego dnia możesz obserwować zmiany, jakie zachodzą w życiu nowonarodzonego dziecka. Nowe umiejętności pojawiają się niezauważalnie, dostarczając masę radości i dumy. Jednak to właśnie w 4 miesiącu życia niemowlaka zauważysz kroki milowe, które w jego rozwoju. A w szczególności, że praktycznie wszystko, co znajduje się obok niego trafia w jego ręce, a zaraz potem… do buzi. 😊

Co potrafi 4-miesięczne dziecko?

Ułożone na brzuszku 4-miesięczne dziecko zaraz uniesie główkę, aby móc dalej obserwować otoczenie. Zazwyczaj będzie także prostować nogi, wyciągać ręce do przodu i próbować przewrócić się na bok. Są to podstawowe przymiarki do późniejszego pełzania. Leżąc na plecach, 4-miesięczne niemowlę bawi się swoimi rączkami, które to często łapią za wszystko co znajduje się dookoła. Najczęściej najpierw się im uważnie przygląda, a potem… chaps do buzi. W ten sposób poznaje świat oraz uczy się gryźć, żuć i przesuwać językiem. Innymi słowy, przygotowuje się do nauki jedzenia.

Pod koniec 4. miesiąca życia dziecko podpiera się na przedramionach i próbuje unieść klatkę piersiową. Samodzielnie utrzymuje również główkę oraz wykonuje przewrót całym ciałem (z pleców na bok). Naprzemiennie kopie nóżkami i próbuje odpychać się stopami od podłogi. 4-miesięczne dziecko potrafi również łapać przedmioty całą dłonią, ale jeszcze nie wykorzystuje do tego kciuka.

Dziecko w czwartym miesiącu życia potrafi znacznie więcej niż w pierwszych dniach życia. Te z pozoru niezauważalne czynności są wielkimi zmianami dla małego człowieka. Wśród nich można znaleźć zarówno postępy psychicznie, jak i fizyczne. Poniżej przyjrzeliśmy się najważniejszym z nich.

Rozwój psychiczny w 4. miesiącu życia

Jeżeli zastanawiasz się, co potrafi Twoje 4-miesięczne dziecko to największe zmiany zaszły w jego psychice. Choć nie są widoczne na pierwszy rzut oka, mają ogromne znaczenie dla rozwoju intelektualnego i emocjonalnego. Do największych z nich można zaliczyć zdolność rozpoznawania twarzy. Dotyczy to zarówno osób bliskich, jak i nowopoznanych. Zmiana ta przejawia nieco innym zachowaniem, w tym mimiką oraz gestami.

4-miesięczne dziecko ochoczo reaguje na podnoszenie i branie na ręce. Jest pełen radości, widząc rodziców czy dziadków. W podobny sposób reaguje na zabawę w chowanego, czyli np. chowanie się za rękami z okrzykiem „a kuku!”. W czwartym miesiącu niemowlę zaczyna również wykazywać pierwsze zrozumienie dla zależności przyczynowo-skutkowych. Możesz zauważyć, że bardziej świadomie domaga się zaspokojenia swoich potrzeb, w tym głodu czy bliskości.

Umiejętnością, która najbardziej zapadnie ci w pamięci w 4. miesiącu życia dziecka to jego śmiech. Wielu rodziców czeka na niego od pierwszych dni malucha, a gdy już się pojawia zaraz zaraża nimi innych i szybko staje się najpiękniejszym dźwiękiem na świcie.

4-miesiączne dziecko a rozwój zmysłów

Od pierwszego dnia życia maluszka możesz zauważyć, że zaczyna on rozwijać swoje zmysły, przede wszystkim wzrok. Błądzące spojrzenie powoli znika, a niemowlę zaczyna dostrzegać kontury i kolory. Jednak w 4. miesiącu życia bardzo duża zmiana zachodzi również w przypadku słuchu. Dziecko coraz częściej zaczyna poszukiwać źródeł wszelkich dźwięków, więc obraca się i rozgląda w różne strony. Dla 4-miesięcznego niemowlaka idealne będą zabawki dźwiękowe. Najlepiej jednak, aby nie były zbyt drażniące ani dla dziecka ani dla rodzica. Świetnie sprawdzi się nasza szumiąca sowa Marit, która nie tylko pomoże uspokoić i uśpić maluszka, ale także pomoże rozwinąć jego słuch.

W czwartym miesiącu życia dziecko zaczyna wydobywać z siebie dźwięki – tzw. głużenie. Jest to etap poprzedzający gaworzenie, które pojawi się w późniejszym okresie. Głużeniem określa się wszystkie dźwięki wydawane gardłowo. Oprócz tego maluch zaczyna pohukiwać, zupełnie jak nasza pluszowa sowa 😊

Pociecha w wieku 4. miesięcy potrafi już poruszać oczami bez konieczności wprawiania w ruch głowy. Jest to nowa umiejętność, którą czasem można przegapić, bo nie łatwi ją dostrzec. Pozwala jednak obserwować zabawkę, która porusza się w przód, tył i na boki, bez konieczności wodzenia za nią całą głową.

Fizyczny rozwój 4-miesięcznego dziecka

Pierwsze 4 miesiące życia dziecka to nieustanna zmiana jego fizyczności, szczególnie w obrębie małej motoryki. Leżąc na plecach, maluch umie już unieść rączki i nóżki, więc jest w stanie skoordynować swoje ruchy i np. wprawić w ruch wiszącą nad nim karuzelę. Właśnie dlatego w tym okresie rozwoju tak ważne jest, aby dziecko miało dostęp do różnych zabawek, w tym widzących.

U 4-miesięcznego dziecka doskonale sprawdzą się wszelkiego typu maty edukacyjne z pałąkami, które umożliwiają trącenie i łapanie przedmiotów wiszących nad dzieckiem. W przypadku zmian fizycznych z pewnością nie ujdzie uwadze coraz większa koordynacja ruchów na linii ręka-oko-ręka, a także ręka-usta-ręka. Maluch jest w stanie np. samodzielnie sięgnąć po smoczka, który wypadł mu z buzi. A więc wykonać pierwszy krok ku samodzielności!

Umiejętność chwytania dotyczy także pozycji na brzuchu. Podczas zabawy maluszek sięga po zabawkę, wykorzystując do tego chwyt boczny po obu stronach. W przypadku, gdy dziecko zmaga się z obniżonym napięciem jednej ze stron, mogą pojawić się trudności z tego typu chwytem. W takim wypadku warto wprowadzić ćwiczenia zaproponowane przez fizjoterapeutę. Co potrafi 4-miesięczne dziecko oprócz tego wszystkiego? Ważną umiejętnością jest łączenie palców i wewnętrznych stron stóp. Maluch zaczyna bardziej dotykać i poznawać swoje ciało, zyskuje dość prawności fizycznej, aby sięgnąć już okolic swoich pachwin.

Co warto wiedzieć?

Ile powinno ważyć 4-miesięczne dziecko?

Waga dziecka w 4. miesiącu życia waha się średnio od 5,3 do 8,5 kg.

Ile śpi 4-miesięczne dziecko?

W czwartym miesiącu życia maluch może przespać w ciągu doby łącznie nawet 16 godzin. Tendencja wskazuje jednak, że okres snu stopniowo się skraca, wydłuża się zaś okres czuwania. Poza snem nocnym dziecko zazwyczaj ucina sobie w ciągu dnia 2-3 drzemki. Sen to jednak kwestia indywidualna i u Twojego maluszka może wyglądać zupełnie inaczej.

Jak nosić 4-miesięczne dziecko?

Na tym etapie niemowlak potrafi już samodzielnie utrzymać główkę, a otaczający go świat bardzo go ciekawi, dlatego można nosić go opartego plecami o swoją klatkę piersiową. W takiej pozycji należy jednak podtrzymywać jego nóżki, aby nie zwisały i nie tworzyły kąta prostego z korpusem. Drugą ręką stabilnie podtrzymujemy zaś jego klatkę piersiową

Mapa psychomotoryczna

Podobnie jak każda nowa umiejętność maluszka sprawia wiele radości, tak nawet drobne opóźnienie w rozwoju napawa rodziców lękiem. W wielu przypadkach nie oznacza to żadnych poważnych zaburzeń, po prosty maluch uczy się w swoim tempie i potrzebuje nieco więcej czasu. W uspokojeniu rodziców pomagają stworzone przez specjalistów mapy rozwoju psychomotorycznego. Pozwalają one przeanalizować umiejętności dziecka w każdym poszczególnym miesiącu życia. Dopiero jeśli postępy rozwojowe zarówno na tle psychicznym, jak i fizycznym nie następują przez dłuższy czas to warto zasięgnąć porady pediatry.

Warto pamiętać, że wszystkie granice rozwojowe są umowne i każdy maluch ma mnóstwo czasu, aby rozwijać się po swojemu. Nie ma co pospieszać ani się niecierpliwić. Obserwacja dziecka podczas codziennej zabawy powinna wystarczyć, aby określić czy wszystko jest w porządku, a w razie wątpliwości dobrze jest dopytać specjalisty.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

#skiddoüfamily – dołącz do nas na Instagramie insta