fbpx
Powrót do góry
local_shipping

Darmowa dostawa od 199 zł

local_offer

-5% na pierwsze zakupy z kodem: borntosmile

workspace_premium

Gwarancja 2+1

Świadome rodzicielstwo to szczęśliwe dzieciństwo – wywiad z Moniką Działowską

Świadome rodzicielstwo – rozmowa Weroniki Pawlińskiej – dyrektor zarządzającej marki skiddoü – z Moniką Działowską, lekarzem pediatrą, autorką bloga Pediatra na Zdrowie, szczęśliwą mamą 6-latka, a także debiutującą ekspertką marki skiddoü

Nie jest tajemnicą, że rodzice – szczególnie ci spodziewający się lub wychowujący pierwsze dziecko – uczą się każdego dnia, motywując pragnienie posiadania wiedzy chęcią zapewnienia maluchowi lepszego dzieciństwa. Jako marka dziecięca skiddoü – wierzymy też, że świadome rodzicielstwo to szczęśliwe dzieciństwo, a ono z kolei prowadzi do banalnego, ale jakże prawdziwego stwierdzenia – świadomie wychowywane dzieci wyrastają na równie świadomych dorosłych, czyniąc świat lepszym miejscem.

Jednym z wielu aspektów świadomego, mądrego rodzicielstwa są odpowiednie, przemyślane wybory zakupowe. Pragnąc wybierać to, co bezpieczne, funkcjonalne, uniwersalne, wspierające rozwój, ale też ładne i dostępne w adekwatnej do jakości cenie, należy posiadać odpowiednią wiedzę.

Startując z dużą kampanią – szczęśliwe dzieciństwo w skandynawskim wydaniu – pragniemy nie tylko przybliżyć markę skiddoü, ale także zainspirować do uważnego i świadomego rodzicielstwa. Takiego, które zwraca uwagę na jakość, rodzicielskie problemy oraz ich rozwiązywanie. Rodzicielstwa słuchającego najmłodszych członków rodziny, a przede wszystkim rozumiejącego ich. Właśnie dlatego nawiązaliśmy współpracę m.in. z Moniką Działowską – mamą oraz lekarzem, specjalistką w dziedzinach leczenia dzieci, ich prawidłowego rozwoju, pielęgnacji oraz wzrostu. Wszystko, by wspólnie towarzyszyć Wam, rodzicom stawiającym pierwsze kroki w nowej roli.

Jako kreator, producent oraz sprzedawca produktów dla dzieci i rodziców pragniemy inspirować rodziny, wspierać je i pełnić rolę towarzyszy codzienności. Większość naszego zespołu to młodzi rodzice, dzięki temu wiemy, że czasem potrzebny jest głos z zewnątrz – inspirowany skandynawskim rodzicielstwem, daleki od pouczania, a co najważniejsze – pełen zrozumienia oraz wsparcia. Chcemy, by nasze treści zawierały pierwiastek merytorycznego wsparcia reprezentowanego przez Monikę Działowską. Wspólnie dzielimy chęć inspirującego edukowania, które od dziś będzie trafiało również do Was. Sprawdźcie, jak do tematu współczesnego rodzicielstwa oraz współpracy odnosi się nasza specjalistka.

Moniko, powiedz proszę, jako mama, jak postrzegasz stwierdzenie – świadome rodzicielstwo to szczęśliwe dzieciństwo?

Gdy zostałam mamą, wokół pojawiły się opowieści o tym, jak macierzyństwo wyglądało kiedyś. Wychowywanie dzieci w wielopokoleniowych domach, pranie pieluszek tetrowych i ograniczony dostęp nawet do najbardziej potrzebnych artykułów to obraz odmienny od powszechnego dzisiaj. Jedno pozostało jednak niezmienne – troska rodziców o swoje pociechy, w najlepszy możliwy sposób.

Jako mama właściwie każdego dnia szukam balansu pomiędzy zapewnieniem bezpieczeństwa i rozwoju dla swojego synka a zachowaniem spontaniczności, małych radości ze wspólnych chwil. Mam poczucie, że macierzyństwo to bardzo naturalny, a zarazem odpowiedzialny stan.

Dużym wsparciem dla młodych rodziców są nie tylko znajomi w podobnej sytuacji życiowej, ale też fora i tematyczne profile w Internecie. Ich popularność pokazuje zainteresowanie i potrzebę edukacji w parentingowych dziedzinach. My, mamy, coraz częściej czujemy potrzebę przygotowania się do stworzenia optymalnego otoczenia i warunków dla rozwoju dziecka. Chcemy zapewnić im wszystko, co najlepsze, często też „nadrobić” to, czego my nie dostałyśmy w dzieciństwie. Dbamy zarówno o rzeczy materialne, jak i związane ze świadomą, uważną opieką nad dzieckiem. Wszystko po to, by maluszek był bezpieczny i szczęśliwy.

Adekwatne zatem pytanie, jak to stwierdzenie postrzegasz jako lekarz, znając swoich pacjentów oraz ich problemy?

Łączenie mądrości z naturą poczułam jeszcze bardziej, pracując jako lekarz. Chociażby karmienie piersią pokazuje, że do sukcesu potrzebne jest zarówno wsłuchanie się we własny instynkt, jak i kobiecą intuicję, a jednocześnie opieki nad dzieckiem, więc i karmienia piersią, trzeba się nauczyć jak innych umiejętności. Tak też staram się pracować z rodzicami – szerzę wiedzę, edukuję zgodnie z wytycznymi, a jednocześnie przypominam rodzicom, że oni najlepiej znają swoje dziecko, że wiele są w stanie wyczuć, obserwując je, wsłuchując się w potrzeby swojej pociechy.

Czasami rodzice mają dylemat, jak bardzo trzymać się wytycznych i zaleceń lekarskich jeżeli chodzi o zdrowy styl życia dzieci – dietę, ruch, unikanie elektroniki, itp. Z jednej strony chcą, by dziecko dobrze się rozwijało, z drugiej nie umieją odmówić mu większych ilości słodyczy, czy licznych godzin spędzonych na oglądaniu bajek. Myślę, że warto się zastanowić, do czego nas to doprowadzi, a także co jest właściwie naszym priorytetem. Na szczęście dzieci są bardzo „plastyczne”, znają świat taki, jakim my im go przedstawimy i korzystając z wiedzy, możemy zadbać zarówno o rozwój, jak i poczucie szczęścia dziecka.

Jak oceniasz współczesny świat? Jakie realne wyzwania, stojące przed rodzicami, dostrzegasz? Czego brakuje na styku relacji dziecko-rodzic?

Myślę, że obecnie przed rodzicami stoi wiele wyzwań. Często wychowują dzieci z dala od rodziny, godzą rodzicielstwo z pracą zawodową, która bywa bardzo wymagająca. Na szczęście w ostatnim czasie coraz więcej mówi się o work-life balance, dostrzegając potrzebę odpoczynku, realizowania swoich pasji oraz spędzania większej ilości czasu z rodziną. Jednocześnie młodzi rodzice często pragną samorealizacji równolegle z rolą opiekunów. Wszystko to sprawia, że stale brakuje nam czasu i znowu potrzeba harmonii, mądrości i szukania balansu, by pogodzić wiele potrzeb swoich i rodziny.

Pewnym wyzwaniem stały się również media społecznościowe. Widuję niestety duże profile, na których promowane są zachowania czy polecenia produktów, które działają na szkodę dzieci, np. używanie chodzików, czy zawieszanie „leczniczych” bursztynów na szyi malucha. Niewyedukowany rodzic nie wie nawet, że mogą być szkodliwe, sądzi, że skoro promuje je znana osoba, to z pewnością są sprawdzone i bezpieczne. Tymczasem jeśli doprowadzą do problemów zdrowotnych czy narażenia na niebezpieczeństwo, może się to wiązać z potrzebą opieki medycznej, a to zaburza już spokój i poczucie beztroski. Dlatego wydaje się, że warto zadbać o mądre rodzicielstwo, by móc dać dziecku jak najwięcej szczęścia i niezakłóconej radości.

Zdradź nam, dlaczego zdecydowałaś się na współpracę z marką skiddoü?

Edukując w Internecie oraz działając w mediach społecznościowych, każdego dnia otrzymuję nowe propozycje współpracy. Znakomitej większości nie podejmuję, gdyż chcę skupić się na edukacji, a także zachować niezależność i obiektywizm w swoich materiałach. Czekałam na propozycję merytoryczną od marki, która potrzebuje ode mnie wiedzy, doświadczenia jako lekarka pracująca z dziećmi, a jednocześnie mama, a projekt będzie edukacyjny. Na współpracę mogłam się zgodzić jedynie z marką, która jest zgodna z moim podejściem do macierzyństwa, dbania o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci, we współpracy ze specjalistami. Dlatego też z przyjemnością przyjęłam tę propozycję.

Czego czytelnicy, przyszli i młodzi rodzice, mogą spodziewać się po naszej współpracy? Oczywiście, nie zdradzając wszystkiego?

Dla skiddoü będę pisać artykuły eksperckie o rozwoju niemowląt i małych dzieci, o tym co go wspiera, a co może zaszkodzić. Opowiem o bezpieczeństwie w dziecięcej przestrzeni, jako że najwięcej wypadków zdarza się w domu. Ciekawe informacje znajdą tam nie tylko rodzice maluszków, ale również przyszli rodzice. O zdrowiu, rozwoju i bezpieczeństwie zawsze warto czytać na spokojnie, z wyprzedzeniem. Oprócz dostępnych artykułów będziemy mogli się spotkać również na żywo na live’ach o podobnej tematyce. Postaram się podzielić swoją wiedzą w ciekawy sposób, a także odpowiem na Wasze pytania. Ja również wierzę, że świadome rodzicielstwo to szczęśliwe dziecko i chcę dołożyć do tego swoją cegiełkę.

BIO:

Monika Działowska – lekarz pediatra i mama 6-latka, autorka bloga Pediatra na Zdrowie, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Przede wszystkim jednak – propagatorka świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

#skiddoüfamily – dołącz do nas na Instagramie insta