fbpx
Powrót do góry
local_shipping

Darmowa dostawa od 199 zł

local_offer

-5% na pierwsze zakupy z kodem: borntosmile

workspace_premium

Gwarancja 2+1

Jaki wózek dla dziecka – na co zwracać uwagę?

Kiedy ciąża jest coraz bliższa rozwiązania, jako rodzice stajecie przed wieloma trudnymi wyborami – jednym z nich jest wybranie, jaki wózek dla dziecka będzie najlepszy. Jakie są rodzaje wózków dziecięcych? Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w naszym poradniku!

Wózek dla dziecka – podstawowe informacje

Wybierając wózek dla dziecka, przede wszystkim warto wiedzieć, że dostępne są dwie podstawowe możliwości: 

Gondola jest niezbędna przez około 6 miesięcy życia, kiedy to – patrząc na średnie tempo rozwoju – dziecko uczy się siadać, co umożliwia przesiadkę do spacerówki. Dla najmłodszego członka rodzina jest to zazwyczaj emocjonująca zmiana, gdyż wreszcie będzie mógł swobodnie obserwować świat!

Coraz większą popularnością cieszą się gotowe zestawy 2w1 lub nawet 3w1, które za jednym razem pozwalają zdobyć pełne wyposażenie na cały okres wózkowania. Wózek 2w1 składa się z gondoli i spacerówki (np. model Oslo+), które najczęściej stanowią odrębne elementy montowane na tym samym stelażu. A wózek dla dziecka 3w1? To nie tylko gondola i spacerówka, ale również fotelik samochodowy (np. model Horten).

Co ważne, prawie każdy produkt 2w1 można rozszerzyć do funkcjonalności 3w1, dobierając odpowiedni adapter, który pozwoli podłączyć do stelaża fotelik samochodowy. Takie rozwiązania świetnie sprawdzają się np. podczas zakupów – właśnie dlatego, każdy wózek dla dziecka znajdujący się z naszej oferty posiada adaptery pozwalające tworzyć różne zestawy, zależnie od potrzeb rodziców.

Wielofunkcyjny wózek dla dziecka

Główną zaletą wielofunkcyjnego wózka dla dziecka jest to, że rodzice ponoszą tylko jeden wydatek na 3-4 lata, ponieważ może on posłużyć nawet do końca okresu wózkowania! To kilka rozwiązań zamkniętych w jednym zestawie. Wózki wielofunkcyjne rosną razem z dziećmi, dopasowując się do ich potrzeb. 

Modele 2w1 składają się ze stelaża, gondoli oraz siedziska, czyli spacerówki. Z kolei wózki 3w1 posiadają dodatkowo pierwszy fotelik samochodowy (0-13 kg). Jednak często wygodniejszą opcją jest zestaw 2w1 połączony z adapterem, ponieważ pozwala zamontować do stelaża dowolny rodzaj fotelika.

Zastanawiając się nad tym, jaki wózek dla dziecka wybrać istotna kwestią jest granica maksymalnego obciążenia. W sprzedaży dostępne są modele do 15 (np. model Espoo), a także 22 kg (np. model Espoo+). Zazwyczaj rozwiązania do 15 kg służą do ukończenia przez dziecko 3-4 lat. Dziecko staje się bardziej ruchliwe i coraz chętniej porusza się samodzielnie, więc można powoli rezygnować ze spacerówki.

Oczywiście, jak to bywa z każdą regułą i tutaj są wyjątki. Niektóre maluchy wciąż będą ucinały sobie drzemki na spacerze, dla innych przedszkole będzie za daleko. Wtedy pomocne są rozwiązania z ograniczeniem do 22 kg. Kupując wózek dla dziecka jeszcze przed jego narodzinami dobrze jest wybrać opcję z wyższą wartością – w końcu nigdy nie wiesz, jakie codzienne przyzwyczajenia wypracujesz ze swoim maluchem, a warto być gotowym na wszystko!

Na co zwracać uwagę przy wyborze wózka dla dziecka?

Jest wiele cech, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze wózka dla dziecka. Kilka najważniejszych z nich omówimy poniżej. Pamiętaj, że jest to zakup na długi czas i przede wszystkim musi spełniać Twoje oczekiwania w 100%!

Bezpieczeństwo

Wózki dla dzieci, zarówno spacerowe, jak i zestawy 2w1 lub 3w1, muszą gwarantować maksimum bezpieczeństwa – ważna jest zgodność z normami. Więcej o nich dowiedzieć się możesz na naszej stronie skiddou.com/bezpieczenstwo, gdzie szczegółowo opisaliśmy normy dotyczące wózków dla dzieci i nie tylko.

Na bezpieczeństwo ma jednak wpływ wiele różnych kwestii i prostych rozwiązań. Przede wszystkim siedzisko spacerówki powinno mieć odpowiednią szerokość i głębokość, aby zagwarantować pełną wygodę i możliwość przyjęcia zdrowej pozycji ciała. Pamiętaj, że dziecko będzie ubrane inaczej latem i zimą, dlatego powinno zmieścić się w budce także w puchatym kombinezonie. Siedzisko może oferować możliwość montażu zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy, dlatego nasze rozwiązania 2w1 wyposażyliśmy właśnie w taką opcję!

Wysokie oparcie podpiera wciąż rozwijający się kręgosłup, dlatego powinno przewyższać siedzące w spacerówce dziecko. Oczywiście, aby gwarantować stabilizację, musi być odpowiednio twarde i wzmocnione. Warto też pamiętać o opcji regulowania – stopniowego lub bezstopniowego – ważne, aby móc położyć malucha, kiedy utnie sobie drzemkę.

Obecny w spacerówce pałąk również jest dodatkowym gwarantem bezpieczeństwa. Rodzicom opiekę ułatwiają te ich rodzaje, które można demontować z obu stron, aby bez problemów wyjąć dziecko z wózka. Maluchom natomiast pałąk zapewnia wygodne podparcie rączek. W wózkach dla dzieci nie powinno zabraknąć też 5-punktowych pasów bezpieczeństwa, które zabezpieczają przed wypadnięciem malca z budki. Powinny oferować również możliwości regulacji, aby dopasowywać się do rosnącego dziecka, a także ochraniacze na ramionka pozwalające uniknąć otarć.

WSKAZÓWKA: Warto zwracać uwagę, by wybrany model posiadał funkcję regulowania podnóżka – jak w przypadku naszych propozycji. Takie rozwiązania są bardziej praktyczne, bo rosną razem z malcem, dostosowując się do jego aktualnych potrzeb.

Parametry techniczne

Często pomijane, a mające ogromne znaczenie ze względu na komfort malca oraz prowadzącego wózek rodzica są parametry techniczne. Na co w specyfikacji technicznej warto zwrócić szczególną uwagę przy wyborze wózka dla dziecka?

Stelaż aluminiowy – jest znacznie lżejszy i ma właściwości antykorozyjne, dzięki czemu wózek dziecięcy jest bardziej mobilny i odporny na długotrwałe użytkowania. Przed zakupem sprawdź koniecznie, czy wszystkie jego elementy są solidnie spasowane! W przypadku stelaży spacerówek ważny jest także system składania. Produkty składane automatycznie jedną ręką (jak np. Espoo ) ułatwiają podróżowanie, przemieszczanie się po lotniskach, a nawet pakowanie do samochodu. Często funkcja ta łączona jest z kompaktowymi rozmiarami wózka dla dziecka.

Wspomniany przed momentem stelaż ma również wpływ na wagę wózka. Ciężkie konstrukcje mogą stwarzać problemy w codziennym użytkowaniu. Pamiętaj, że wewnątrz gondoli znajdzie się jeszcze dziecko, a w koszu niezbędne akcesoria, co dodatkowo zwiększy ciężar wózka. Jeżeli mieszkasz na piętrze to z pewnością lekkie rozwiązanie okaże się idealne. Jak więc łatwo wywnioskować – im mniejsza waga wózka, tym jego użytkowanie jest przyjemniejsze. Najlepiej sprawdzają się konstrukcje od 6 do 12 kg!

Zawieszenie wózka dziecięcego jest szczególnie ważne, jeśli często spędzacie czas za miastem, np. wybierając się na leśne wycieczki. Nasz wózek Oslo został wyposażony w system niezależnej amortyzacji, który na leśnych ścieżkach sprawdza się doskonale. Ważne jest, żeby konstrukcja amortyzowała drgania podczas jazdy – w końcu maluch często podczas spaceru będzie spał.

Koła w wózku dla dziecka

Wybierając wózek dla dziecka, należy zwrócić szczególną uwagę na jego koła. Wszystko w tym przypadku zależy jednak  od tego, gdzie mieszkacie, gdzie chodzicie na spacery i po jakim terenie poruszacie się na co dzień.

Duże koła pozwalają na łatwe prowadzenie wózka nawet w trudnym terenie. Z nimi bez problemu pokonacie piaszczystą lub zaśnieżoną ścieżkę. Amortyzują także wstrząsy, dzięki czemu maluch podczas jazdy będzie odczuwał jedynie przyjemne kołysanie. Rodzice spędzający większość czasu w mieście mogą pozwolić sobie na wózek z niewielkimi, lecz bardzo zwrotnymi kołami.

Z kolei obrotowe koła przednie z możliwością blokady łączą w sobie kluczową w mieście zwrotność, a także funkcję blokady kół, którą wykorzystacie w trudniejszym terenie. A jeśli już mowa o kołach, nie można zapomnieć o hamulcach. Wybrać możesz spośród rozwiązań ręcznych – wygodnych w użytkowaniu, a także nożnych. Nowoczesne rozwiązania pozwalają nawet uniknąć zabrudzeń na butach – tak jak nasz rewolucyjny hamulec w Oslo!

Jaki wózek dla rodzin ceniących sobie mobilność?

Współcześni rodzice bardzo cenią sobie mobilność oraz brak ograniczeń, dlatego ważne są także funkcjonalne rozwiązania, które ułatwią codzienne użytkowanie wózka dziecięcego, np. w podróży, podczas zakupów, wizyty u dziadków czy lekarza.

Mobilności dodają kompaktowe wymiary wózków składanych, dzięki czemu można je przewozić w bagażniku nawet małego samochodu. Z kolei nasze modele Espoo Mikkeli zmieszczą się nawet w samolocie! Również gondole mogą gwarantować mobilność, jeśli na przykład są wyposażone  w system składania na płasko. Oczywiście nie może w takim przypadku zabraknąć uchwytu do przenoszenia.

Komfort dzieci i rodziców

Istnieje również cały szereg funkcji, które zwiększają wygodę korzystania z wózków., jak chociażby system wentylacyjny, który świetnie sprawdzi się podczas upałów.  Pomoże zachować właściwą temperaturę wewnątrz budki, zapobiegając nadmiernemu poceniu się dziecka. Dostępne są różne opcje, a w tym:

  • panoramiczna wentylacja w gondoli,
  • siateczkowe okienko na daszku (umożliwia stałe obserwowanie dziecka),
  • siateczka na oparciu spacerówki.

Pozostając przy trudnych warunkach atmosferycznych, warto zwrócić też uwagę na regulowaną budkę (najlepiej z przedłużanym daszkiem). Ochroni ona dziecko przed ostrym słońcem, wiatrem i opadami. Interesującym rozwiązaniem jest możliwość niezależnej regulacji takiej budki z każdej strony, jak w naszych modelach Moss i Mikkeli.

Szeroki zakres regulacji rączki pozwoli dopasować wózek zarówno do osób wysokich, jak i niskich. To doskonałe rozwiązanie dla rodziców, których dzieli duża różnica wzrostu. W efekcie każdy będzie mógł wygodnie prowadzić wózek. Na spacerze, szczególnie z niemowlakiem, trzeba mieć pod ręką liczne akcesoria, przekąski i kosmetyki, dlatego nie może zabraknąć miejsca do ich przechowywania i organizacji. W wózku dla dziecka nie powinno brakować kieszonek (np. na telefon, smoczek lub pampersa) oraz pojemnego kosza.

Często podróżujący rodzice mogą zwrócić również uwagę na obecność pasa do przenoszenia wózka, ponieważ ułatwia on przemieszczanie się z domu do auta lub po lotnisku. W takim wypadku wystarczy zarzucić konstrukcję na ramię.

Materiał, design i wygląd – to również jest ważne

Wózek dla dziecka będzie towarzyszył Wam na każdym kroku, zarówno podczas codziennych czynności (np. zakupów), jak i rodzinnych uroczystości. Właśnie dlatego warto pochylić się nieco nad jego wyglądem. Mówiąc w skrócie, musi się Wam podobać. Za designem podążają zastosowane materiały, które nie tylko powinny dobrze wyglądać, ale także być łatwe w czyszczeniu. Doskonale sprawdzają się elementy wykonane z ekoskóry, które zapobiegają ślizganiu się dłoni na uchwytach, a także łatwo je umyć.

Najlepiej jeśli wykorzystane tkaniny są wodoodporne oraz chronią skórę dziecka przed ostrym słońcem – materiały z filtrem UPF50+. Natomiast wewnątrz gondoli powinna znaleźć się zapewniająca właściwą cyrkulację bawełna.

Jeden wózek na wiele lat

Lista cech, które warto znać, aby wiedzieć, jaki wózek dla dziecka wybrać, jest bardzo długa. Wyboru dokonujecie na kilka najbliższych lat, więc zainwestować w wygodę własną i dziecka, stawiając na wózek, który będzie idealnie dopasowany do Waszych potrzeb, codziennych przyzwyczajeń, wymagań i oczekiwań.

Najłatwiej najpierw zadecydować, jakie rzeczy są dla Was najważniejsze, a potem kierować się własnymi potrzebami i preferencjami. Decyzja musi odpowiadać przede wszystkim Wam i Waszemu dziecku. Na spokojnie przeanalizujcie wszystkie funkcjonalności wózka dla dziecka oraz zapoznajcie się z listą dodatkowych akcesoriów. Sprawdźcie, czy zestaw posiada folię przeciwdeszczową, moskitierę, pokrowiec na nóżki, torbę czy uchwyt na kubek, aby opieka nad malcem była łatwiejsza.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

#skiddoüfamily – dołącz do nas na Instagramie insta