fbpx
Powrót do góry
local_shipping

Darmowa dostawa od 199 zł

local_offer

-5% na pierwsze zakupy z kodem: borntosmile

workspace_premium

Gwarancja 2+1

Jak wybrać bezpieczną zabawkę dla dziecka?

Zacznijmy od początku   Misją skiddoü jest sprawianie uśmiechu tym małym i tym dużym. Tu nie ma podziału na to, że najważniejsze są Dzieci, bo to koncept tworzony z myślą dla nich. skiddoü to marka dla rodziców i dzieci. W tej koncepcji wszyscy są tak samo ważni. Czy właśnie o to Wam chodziło?

Nie ma jasnego, konkretnego podziału, bo dziecko jest jednostką najlepiej funkcjonującą w rodzinie i nie moglibyśmy pozwolić sobie na oddzielenie tego, kto jest ważniejszy. Jesteśmy tylko towarzyszami stojącymi obok, którzy chcą wspierać rodzicielską codzienność, dając powody do radości zarówno najmłodszym, jak i tym starszym. Całość sprowadza się do uśmiechu dziecka, bo to on jest najważniejszy dla rodziców. Ale by go wywołać, nie wystarczą same wyjątkowe, bezpieczne produkty o doskonałej jakości. Potrzebne są wspólne chwile, zabawa, interakcja, a o to muszą już zadbać rodzice. Czasem delikatnie popchnięci przez nas.

Skąd pomysł na czerpanie inspiracji w kulturze skandynawskiej? Czy to prywatne podejście do filozofii hygge? A może kłopot w znalezieniu na rynku czegoś innego, bardziej jakościowego?

Inspiracji szukać najlepiej tam, gdzie poziom szczęścia, zarówno u dzieci, jak i dorosłych jest najwyższy. Czerpiemy z filozofii krajów skandynawskich to, co najlepsze – inspirujemy się szwedzkim bezpieczeństwem, dbając o jakość, pomagamy w osiągnięciu norweskiej, bliskiej naturze harmonii, pragniemy edukować w duchu fińskiego systemu edukacyjnego, a także upiększać Waszą codzienność zgodnie z duńską filozofią hygge. Wszystko, by wspierać rodziców. Każdy ze skandynawskich krajów przekazuje nam wzorce, które warto wprowadzać w codzienność. Pragniemy ponadto uciekać od ostrych kolorów, krzykliwych pokoików itp., wskazując, że w rodzicielstwie i dzieciństwie jest miejsce na design oraz harmonię.

Z doświadczenia też zawodowego wiem, jak wiele trzeba poświęcić czasu i uwagi, aby rzeczywiście zadbać o bezpieczeństwo produktów. Czy tworząc koncept skiddoü zdawaliście sobie sprawę z tego, że przebrnięcie przez dyrektywy, procedury, stanie się ogromną częścią tego przedsięwzięcia?

Z pewnością zdawaliśmy sobie sprawę z tego, jak trudnym procesem jest wprowadzenie na rynek produktów, które będą zgodne z obowiązującymi dla nich wymogami prawnymi (normami, dyrektywami, rozporządzeniami).

Na pierwszym etapie projektu (ponad 2 lata temu) został stworzony dział jakości składający się z 5 osób, które posiadały doświadczenie w tej kwestii. Firma nie poprzestała tylko na doświadczeniu zespołu – rozszerzała ich wiedzę, wysyłając na liczne szkolenia i seminaria.

Bardzo zależy nam na tym, aby produkty były bezpieczne w związku z tym, zanim trafią na rynek, muszą przejść 7-etapową weryfikację. Czasem taki proces trwa nawet 2 lata. Nie zależy nam na szybkim wprowadzeniu produktu. Chcemy mieć pewność, że jest bezpieczny, a docelowy użytkownik zostanie z nami na dłużej, polecając nas bliskim. 

Zanim produkt trafi do sklepu, jest starannie sprawdzany. Najpierw weryfikujemy dostawcę komponentów, surowców i produktów. Kiedy przejdzie pomyślnie audyt wykonany przez zewnętrzne laboratorium, trafia pod lupę naszego działu jakości. Sprawdzamy wszystkie testy, certyfikaty i inne dokumenty. Starannie weryfikujemy produkt na zgodność z obowiązującymi normami i innymi aktami prawnymi. Gdy wszystko jest naszym zdaniem zgodne, wysyłamy go do weryfikacji w zewnętrznym, akredytowanym laboratorium celem potwierdzenia naszych wstępnych testów.

Oczywiście nie tylko aspekty prawne są dla nas ważne… Istotna jest również opinia potencjalnego klienta. Dlatego wspólnie z rodzicami i ich pociechami testujemy produkty, aby były jak najbardziej funkcjonalne. Kiedy wszystkie światła zapalą się na zielono, zaczyna się produkcja – również kontrolowana. Weryfikujemy komponenty oraz towar, znów korzystając z usług zewnętrznego laboratorium. Po przyjściu do naszego magazynu gotowe produkty są ponownie weryfikowane przez nasz wewnętrzny dział jakości, a także losowo wysłane na testy do laboratorium.  Tak szczegółowy proces pozwala nam zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby produkty był bezpieczne. Sami jesteśmy rodzicami i wiemy jakie to ważne. 

skiddoü to nie tylko zabawki. To marka posiadająca całą gamę produktów, potrzebnych od pierwszych dni. Czy założeniem było stworzenie marki, która pozwoli rodzicom w jednym miejscu odhaczyć listę wyprawkową, a jednocześnie da pewność, że za tym wszystkim stoi doskonała jakość i bezpieczeństwo?

Założeniem jest – być towarzyszem codzienności – zarówno rodzicielskiej, jak i dziecięcej. A być towarzyszem, to dostarczać kompleksowych rozwiązań w każdym aspekcie życia – podczas spacerów, kąpieli, zabaw, karmienia i innych sytuacji.

Produkt perełka – jest taki? Macie takie oczko w głowie w swojej ofercie?

Każdy produkt ma swoją historię. W stworzenie każdego włożyliśmy ogrom wysiłków i trudno jest powiedzieć nam ogólnie, czy mamy swoje „oczko w głowie”. Pewnie pytając każdego pracownika z osobna, znalazłoby się wiele perełek, ulubionych produktów danej osoby, ale nie możemy zbiorowo wskazać, że z któregoś jesteśmy szczególnie dumni. To nasze dzieci – a dzieci kocha się zawsze tak samo Podchodząc do tego ze strony bohatera naszej marki – jest nim skiddoü. Maskotka prosto ze Skandynawii przedstawiana jako uosobienie cenionych przez nas wartości.

Jak wybrać bezpieczną zabawkę dla Dziecka? Znak CE i inne normy bezpieczeństwa

To pierwsza rzecz na którą warto zwrócić uwagę podczas wyboru zabawki. Znak ten jest deklaracją producenta, że zabawka jest zgodna z wymaganiami wobec takich produktów. Brak odpowiedniego oznaczenia powinien wzbudzić wątpliwości, bo z dużym prawdopodobieństwem producent nie dokonał prawidłowej oceny w tym zakresie.

Nie jest obowiązkowym oznaczenie zgodności zabawki z normą zharmonizowaną PN-EN 71, ale coraz częściej takie oznaczenie również można znaleźć na produktach. Poniżej znajdziesz przykłady, co określają poszczególne przepisy:

  • wymagania i metody badań mechanicznych i fizycznych właściwości zabawek;
  • kategorie materiałów łatwopalnych, których stosowanie we wszystkich zabawkach jest zabronione, oraz wymagania dotyczące palności niektórych zabawek;
  • wymagania i metody badań dotyczące migracji określonych pierwiastków z materiałów i części zabawek (dotyczy najczęściej zabawek malowanych);
  • wymagania i metody badań dla zabawek aktywizujących przeznaczonych do użytku domowego.

Co producent powinien oznaczyć na opakowaniu?

Producenci zobowiązani są do oznaczenia określonych informacji na każdym opakowaniu lub ulotce, dołączonej do zabawki:

  • nazwa producenta;
  • zarejestrowana nazwa lub znak towarowy;
  • adres kontaktowy;
  • w przypadku importu również dane importera.

Bardzo istotną kwestią są oznaczenia dotyczące wieku Dziecka. Abstrahując od faktu, że dobrze zawierzyć specjalistom i naprawdę oznaczenie granicy wieku ma znaczenie dla jego możliwości rozwoju i możliwości wykorzystania danego produktu, najważniejszą kwestią jest tu sprawa bezpieczeństwa.

Szczególnie ważny jest tu symbol „0-3” i ostrzeżenie „Nieodpowiednie dla dzieci w wieku poniżej 36 miesięcy”, do którego dodatkowo zamieszcza się znak graficzny. Producent powinien wskazać też potencjalne niebezpieczeństwo, jak np.: małe elementy, długa linka, grożąca uduszeniem.

Warto też zwrócić uwagę, że producent nie musi zamieszczać tego ostrzeżenia, jeśli zabawka z oczywistych powodów funkcjonalnych nie jest przeznaczona dla tak małych odbiorców, np. zestawy doświadczeń chemicznych, mikroskop etc.

Jak wybrać bezpieczną zabawkę dla Dziecka? Inspekcja Handlowa w procesie oceny bezpieczeństwa zabawek

Inspekcja Handlowa to instytucja, która może skontrolować bezpieczeństwo produktów, w tym właśnie zabawek. Taka kontrola polega na szczegółowym sprawdzeniu produktu w zakresie wymagań, stawianych producentom zabawek przez przepisy. Prowadzone są również badania laboratoryjne.

Jeśli w procesie badań zostanie wykazane, że zabawka nie spełnia wymagań, Inspekcja Handlowa może zażądać wycofania danej partii produktu z rynku, poprawienia produktu w oznaczonym zakresie, czy nałożyć karę na przedsiębiorców.

Warto też wiedzieć, że UOKiK prowadzi Rejestr Produktów Niebezpiecznych, w którym można sprawdzić czy nie figuruje tam produkt przez nas kupowany. Rejestr dostępny jest TUTAJ

W Polsce od lat prowadzone są regularne kontrole zabawek. W każdym roku kilka tysięcy produktów jest sprawdzanych przez inspektorów. Niedawno pojawił się raport, dotyczący III kwartału 2020 i kontroli zabawek do wchodzenia. Kto z nas nie ma w domu namiotu dla Dzieci.

Kontrole wykazały zastrzeżenia w odniesieniu do konstrukcji produktów w niewielu przypadkach (zakwestionowano w tym zakresie 2 namioty), ale za to w 70% przypadków oznaczenia produktów nie spełniały określonych przepisami wymagań. Te oznaczenia są ważne, bo to one mówią o prawidłowym sposobnie użytkowania, wieku Dziecka niezbędnego do używania danej zabawki etc. Jak widać producenci jednak często nie przejmują się tymi zagadnieniami. Warto więc bardzo świadomie dokonywać wszystkich zakupów, stawiając bezpieczeństwo na pierwszym miejscu. Na rynku można znaleźć marki, dla których to nie ilość, a jakość jest stawiana na pierwszym miejscu, dla których bezpieczeństwo jest miarą znacznie wyższą, niż koszty związane z badaniami i testami. Dziękuję bardzo marce skiddoü za podzielenie się swoim wyjątkowym pomysłem na produkty dla małych, które cieszą też dużych.

Artykuł powstał we współpracy z Marzeną Pilarz-Herzyk, autorką bloga Mama Prawniczka

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

#skiddoüfamily – dołącz do nas na Instagramie insta