Każdy maluch, niezależnie czy to dwumiesięczne niemowlę, czy też już roczne dziecko, potrzebuje zabawek. To one stymulują jego prawidłowy rozwój w zakresie dużej i małej motoryki, pozwalają poznawać świat na różne sposoby i co najważniejsze, dostarczają z czasem niezwykle wiele radości. Jak jednak dobierać zabawki, aby nie były one jedynie leżącymi produktami, a naprawdę przyczyniały się do szybkiego rozwoju i zmian w życiu niemowlaka? Oto kilka naszych podpowiedzi!
Wyprawka niemowlęca, to także zabawki!
Przygotowując się na przyjście na świat kolejnego członka rodziny, każdy rodzic kompletuje wyprawkę niemowlęcą. Zawiera ona wózek, meble, fotelik, ubranka, kosmetyki i liczne akcesoria. Warto jednak pamiętać, że zabawki odpowiednie dla noworodków to także niezbędny element, który pozwoli już od pierwszych dni życia aktywować maluszka i rozwijać jego zmysły. Zakup zabawek już na etapie wyprawki powinien być podyktowany wiekiem malucha – kolejne wpływające na prawidłowy rozwój produkty, najlepiej kupować obserwując pociechę i widząc, na jakim etapie rozwojowym się znajduje.
Pierwsze magiczne pół roku, czyli jakie zabawki dla noworodka, 2-, 4-, czy 6-miesięcznego dziecka
Choć wydawać się może, że noworodek, który ledwo co został przyniesiony ze szpitala do domu, nie wymaga stymulacji rozwojowej, to w rzeczywistości jest znacznie inaczej. Maleństwo od pierwszych chwil życia uczy się świata, przeważnie organoleptycznie, czyli za pomocą zmysłów – na początku dotyku, smaku i wzroku. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem będzie zakup miękkiej przytulanki. Na uwagę zasługuje łoś skiddoü stworzony z dwóch materiałów – sztruksu i pluszu, dzięki czemu maluch poznaje różne faktury. Dużym atutem pluszaka jest zastosowanie kontrastowego dla bieli koloru żółtego, który aktywizuje wzrok noworodka.
Wspominając o przytulankach nie można zapomnieć o szumisiach. Tego typu misiaki, to nie tylko rozwiązania, które pozwalają przytulić się do miękkiego materiału, ale i skutecznie uspokajają maluszka w czasie pobudzenia. Wielu rodziców podkreśla, że szumisie takie jak np. szumiąca sowa Marit towarzyszą pociechom nie tylko w ciągu dnia, ale i podczas snu. Delikatne szumy, nawiązujące do tzw. white noise, jakie słyszy dziecko w brzuchu matki, wpływają kojąco, odstresowując i pozwalając się wyciszyć.
Innymi zabawkami, o jakich nie można zapomnieć podczas zakupów, są wszelkiego rodzaju książeczki kontrastowe. Zazwyczaj bazują one na czerni i bieli, jednak znaleźć można i takie, które opierają się na czterech kolorach – czerni, bieli, czerwieni i żółci. Proste kształty, jakie przedstawione są na kartach książeczek to nierzadko przedmioty codziennego użytku lub z otaczającego świata. Książeczki oprócz tego, że angażują kształtujący się wzrok dziecka poprzez ukazywanie mu różnych kształtów, sprawdzają się także jako element pogłębiający więzi z rodzicami. Podczas pokazywania stron z obrazkami, opiekun może opowiadać historie związane z danym przedmiotem, opisywać je. W ten sposób dziecko uczy się także głosu rodzica, zapamiętując go.
Niezależnie od tego, czy dziecko ma 3 miesiące, czy może pół roku, przytulanko-poduszki zawsze stanowią wartościowy element zabawy. Poduszeczka Kydde od skiddoü to świetne rozwiązanie aktywujące pociechę do zabawy podczas leżenia na brzuszku, a tym samym i do wzmacniania mięśni pleców, ramion i dłoni. Wspiera ona także naukę siadania, która przychodzi w okolicy 6. miesiąca życia.
Niezwykle przydatnym elementem w życiu dziecka nowo narodzonego, jak i rodzica są maty edukacyjne. Wielu opiekunów zastanawia się, jakie zabawki dla noworodka, a jakie dla 4-miesięcznego dziecka będą najlepsze i czy jeden zakup sprawdzać się będzie przez dłuższy czas. Niewątpliwie maty należą do tego typu produktów, które raz kupione towarzyszą maluchowi naprawdę długo. Mata Smil zapewni bezpieczną przestrzeń do poznawania świata – jej boki mogą zostać uniesione ku górze, tworząc tym samym suchy basen lub niewielki kojec dla pociechy. Ponadto jej kontrastowa kolorystyka będzie ciekawić dziecko i zachęcać do spoglądania na różne elementy. Dołączony do maty pałąk z licznymi zabawkami – lusterkiem, książeczką, sensorycznymi akcesoriami spodoba się nie tylko miesięcznemu dziecku, ale i 4-miesięcznemu czy półrocznemu. Alternatywą dla żółto-czarnej kolorystyki jest mata Lykke stworzona z jasnych barw – bieli, błękitu i żółci.
Gdy mowa o matach edukacyjnych, to dostępne są także modele piankowe. Dzięki miękkiej powłoce i możliwości łączenia ich jak duże puzzle maluch może ze spokojem dotykać wyjątkowej, waflowej faktury maty czy ją gryźć. Ciekawym i z pewnością niezwykle estetycznym rozwiązaniem są maty dla dzieci z elementami na rzepy. Dzięki temu pobudzana jest już na początku życia dziecka mała motoryka – nauka odrywania i przyczepiania poszczególnych zwierzątek czy pojazdów do materiału przy pomocy lekko trzymających rzepów to także forma zabawy, która na pewno wywoła uśmiech na twarzy dziecka. W końcu ten dziwny dźwięk może być naprawdę zabawny!
Półmetek za mną, czyli półroczne i starsze dziecko a zabawki
Półroczne niemowlę to już dziecko, które naprawdę przeszło wielką przemianę od swoich pierwszych dni życia. W większości przypadków maluch już siedzi lub wykazuje predyspozycje do szybkiej zmiany pozycji z leżącej na siedzącą. Gdy chodzi o zabawę, to:
- skutecznie przekłada już zabawki z rączki do rączki,
- rozpoznaje różnorodność faktur i twardości zabawek,
- obraca je,
- pełza, aby dotrzeć do wybranego przedmiotu.
Dlatego też na tym etapie warto zadbać o atrakcyjne estetycznie akcesoria, które będą zachęcać pociechę do jeszcze większego ruchu i rozwoju małej motoryki.
Dla półrocznego dziecka warto wybierać kostki sensoryczne czy piłeczki o różnych fakturach. Wszelkiego rodzaju miękkie wypustki, prążkowania, ryflowania i inne zmiany faktury, jakie maluch pozna dotykiem rąk, ale i buzią, przyczynią się do rozwoju jego mózgu. Piłeczki czy samochodziki wykonane z bezpiecznych materiałów zaskoczą dziecko tym, jak delikatne popchnięcie może wprowadzić je w ruch. Dodatkowo maluszek będzie mógł poruszać ręką na boki, trzymając np. niewielkie, drewniane autko i tym samym wpływać na rozwój mięśni rąk.
Jakie zabawki wybrać dla 8 czy 9-miesięcznego dziecka? Po ukończeniu 8. miesiąca życia u niemowlaka zauważalne są pewne zmiany dotyczące zmysłu słuchu i wzroku. Dziecko z większą świadomością reaguje na swoje imię, głosy bliskich osób, a także nowe dźwięki. Dlatego też wszelkie zabawki dźwiękowe będą świetnym rozwiązaniem, które pozwoli rozwijać dany zmysł. Pluszak skiddoü Søvn z pozytywką, choć może używany być już od pierwszych dni życia malucha jako ukochana maskotka, to największą radość przyniesie mu na etapie rozpoznawania dźwięków i większej fascynacji nimi. Dzięki ogonkowi w postaci gryzaka z bezpiecznego materiału kilkumiesięczny maluch wykazujący oznaki ząbkowania, znajdzie ukojenie dla obolałych dziąseł przy wyjątkowych dźwiękach.
Gdy mowa o maskotkach, to warto zaznaczyć, że u 8-miesięcznych dzieci zaczynają się wykształcać upodobania. To właśnie w tym okresie niektórzy rodzice mogą zauważyć, że maluch wybiera jednego pluszaka i to z nim zaczyna zasypiać, wszędzie chodzić, czasami marudzi, gdy nie ma go w pobliżu. Dlatego też warto umożliwić pociesze dostęp do kilku pluszaków, z których będzie miała ona możliwość wybrać swoją ulubioną, w ten sposób rozwijając jej mózg. Na uwagę zasługuje asortyment skiddoü – pluszaki wieloryb Mäns, ośmiornica Håvi czy miś Bernt.
Wielu rodziców zastanawia się, jakie zabawki dla 10-miesięcznego dziecka zapewnią mu prawidłowy rozwój. Z pewnością na tym etapie warto sięgać po proste tablice manipulacyjne. Dzięki nim dziecko uczy się otwierać i zamykać różne elementy, korzystać z zamków błyskawicznych, a także obracać, łączyć i wykonywać wiele innych czynności.
Bardzo dobrym rozwiązaniem są także przebijanki i sortery kształtów. Zabawki tego typu uczą koncentracji i cierpliwości – konieczność dopasowania konkretnego kształtu czy trafienia w poszczególne elementy wpłyną pozytywnie na życie maluszka. Niektóre z sorterów dostępnych na rynku oparte są na konstrukcji kostki z gumowymi ściankami w postaci sznurków. Uwolnienie poszczególnych elementów ze środka wymaga przemyślanej strategii i odpowiedniej koordynacji ruchowej, jakiej na etapie stawania uczą się 10-miesięczne dzieci.
Gdy niemowlę staje się dzieckiem, czyli jakie zabawki dla rocznego dziecka
Pierwsze urodziny pociechy to ważny czas dla każdego rodzica. Jest to także moment, w którym niemowlę przestaje być niemowlęciem, a staje się dzieckiem. Im starsza pociecha, tym więcej uwagi wymaga, ale również i bardziej przemyślanych zabawek.
Jeśli chodzi o zabawki dla rocznego dziecka, to na pierwszym miejscu wielu rodziców stawia pojazdy. Jeździki i pchacze cieszą się niemałym zainteresowaniem. Wiele z pchaczy nie tylko spełnia funkcję podpory podczas stawiania pierwszych kroków, ale również wyposażonych jest w liczne elementy angażujące umysł dziecka, przez co stanowią atrakcyjną zabawkę edukacyjną. Pchacze ze stołami majsterkowiczów, z małymi kuchniami czy także w postaci tablic manipulacyjnych to rozwiązanie dwa w jednym, które pokochają rodzice i dzieci.
Zabawką, jaką pokochają dzieci potrafiące już samodzielnie chodzić i odpychać się nóżkami będzie jeździk. Jest to zabawka dla rocznego dziecka, jak i półtorarocznego, gdyż nauka chodzenia uaktywnia się u maluchów na różnym etapie. Jeździki, takie jak Berit wspierają rozwój dużej motoryki – wzmacniają mięśnie nóg, uczą koordynacji ruchowej, a także wspierają naukę koncentracji i określania odległości. Pojazdy zabawkowe nie są zatem tylko elementem rozrywkowym, ale także wartościowym produktem, który pomoże maluszkowi wzmacniać ciało i umysł.
Biorąc pod uwagę umiejętność chodzenia u dzieci powyżej pierwszego roku życia, warte uwagi są wszelkie zabawki aktywujące do zabawy w pozycji stojącej. Pieski, kaczki, słoniki i inne zwierzątka do ciągnięcia, które podczas ruchu będą emitować dźwięki, z pewnością zagwarantują dużo radości podczas spacerów. Podobnie jak i wózki dla lalek czy zakupowe, które zabrać ze sobą można np. na spacer.
Dziecko pomiędzy pierwszym rokiem życia a ukończeniem 18. miesiąca uczy się także naśladować swoich rodziców. To właśnie dlatego tak bardzo pragnie zabawy garnkami podczas robienia obiadu czy udawania, że pisze na komputerze podobnie, jak robi to mama lub tata. Jakie zatem zabawki kupować dla malucha? Z pewnością warto przyjrzeć się jego zachowaniom – jeśli wykazuje zainteresowanie tym, co rodzice robią w kuchni, to wybór małej, zabawkowej kuchenki z akcesoriami na pewno przyniesie wiele radości. Alternatywą jest także zabawkowa pralka z licznymi detergentami. Dzięki niej maluch będzie powielał czynności opiekunów i tym samym uczył się powoli angażować w codzienne obowiązki. Warto także czasami umożliwić dziecku pomaganie w opróżnianiu zmywarki czy wkładaniu prania – to naprawdę przyniesie wiele dobrego!
Półtoraroczny maluch, który potrafi już stabilnie stać, uwielbia sięgać coraz wyżej, co przekłada się także na zabawę. Wszelkiego rodzaju klocki czy to drewniane, czy plastikowe z wypustkami umożliwią dziecku tworzenie wysokich wież. Budowanie konstrukcji możliwe jest także przy pomocy kartonowych sześcianów np. z wizerunkami zwierząt – w ten sposób pociecha uczy się świata, jednocześnie wspierając rozwój dużej (stanie) i małej (trzymanie, układnie, obracanie) motoryki.
Zabawki nie tylko do zabawy
Niezależnie od tego, czy zastanawiasz się jakie zabawki kupić dla 4-miesięcznego dziecka, 9-miesięcznego czy dla półtorarocznego, to z pewnością warto, abyś jako rodzic pamiętał, że powinny one nie tylko być atrakcyjne estetycznie, ale i wspierać rozwój pociechy. Każdy etap życia malucha to inne umiejętności, które mogą się skutecznie i prawidłowo rozwijać przy wykorzystaniu odpowiednich akcesoriów i gadżetów. Nauka przez zabawę może być nie tylko suchym hasłem, ale mottem, które będzie Wam przyświecać od dnia narodzin!