fbpx
Powrót do góry
local_shipping

Darmowa dostawa od 199 zł

local_offer

-5% na pierwsze zakupy z kodem: borntosmile

workspace_premium

Gwarancja 2+1

Wspieranie motoryki małej poprzez zabawę

Podstawą wychowania każdego dziecka jest stworzenie mu możliwie najlepszych warunków do wszechstronnego rozwoju i przygotowanie go do rozpoczęcia całkowicie samodzielnego życia. Ręka jest w trakcie naszego życia odpowiedzialna za wiele bardzo ważnych funkcji –  potrafi nam służyć jako narzędzie do siłowania się, unoszenia ciężkich rzeczy, popychania, jedzenia, a jednocześnie może wykonywać bardzo skomplikowane i precyzyjne ruchy, takie jak przewlekanie, pisanie, malowanie czy sznurowanie. Nasze ręce zawdzięczają swoją sprawność możliwościom kory mózgowej – to dzięki niej jesteśmy w stanie wprawić dłonie w ruch i je zatrzymać, kierować nimi, kontrolować je i synchronizować. Obszar odpowiedzialny za ruchy kończyn górnych, w szczególności dłoni i palców, zajmuje zadziwiająco dużą powierzchnię w porównaniu do pozostałych obszarów kory mózgowej. To wyraźnie wskazuje na niezwykłe znaczenie tych kończyn w naszym życiu. 

Rozwój funkcji ręki, czyli motoryki małej, to stopniowe nabywanie umiejętności posługiwania się przedmiotami, usprawnianie umiejętności manualnych, aż wreszcie wykonywanie skomplikowanych, często bardzo precyzyjnych czynności życia codziennego.

Niestety umiejętności te nie są wrodzone i musimy nauczyć się ich sami, a zaczynamy to robić już w wieku niemowlęcym. W ciągu pierwszych lat życia dziecka dochodzi do intensywnego rozwoju motoryki małej i warto go świadomie wspierać.  Jednakże nie trzeba do tego żmudnych ćwiczeń mogących jedynie zniechęcić dziecko. Należy zadbać o taki dobór aktywności, aby poprzez zabawę rozwinąć u dziecka zręczność palców i dłoni. 

Prawidłowa pozycja to podstawa

Chwytanie drobnych przedmiotów, nawlekanie, ugniatanie, układanie klocków czy późniejsze rysowanie to tylko część czynności, które pozytywnie wpływają na rozwój motoryki małej. Im więcej podobnych zabaw, tym lepsza sprawność ręki w przyszłości. Jednakże warto też zwrócić uwagę na odpowiednią pozycję dziecka w czasie tych aktywności. Prawidłowa postawa ułatwi dziecku pełniejsze zaangażowanie i kontrolę nad tym, co wykonuje ono rękami. Pozycja powinna być przede wszystkim wygodna, bezpieczna, dostosowana do dziecka i dająca maksymalne możliwości wykorzystania funkcji rąk. Warto więc zadbać o odpowiednio dobrane meble dla dzieci spełniające powyższe kryteria. Meble, które pełnić będą wiele różnorakich funkcji i dopasują się do każdego etapu rozwoju dziecka.

Taki jest właśnie Møb, czyli drewniany zestaw mebli dla dziecka 8 w 1, w skład którego wchodzą: mniejsze krzesełko z możliwością przekształcenia w taboret, mniejszy stoliczek z możliwością zmiany na krzesełko dla starszych dzieci, a także większy stolik o dwóch ustawieniach wysokości blatu z możliwością zmiany w niski fotel. Jest to doskonały mebel do kreatywnych zabaw wspierających małe rączki. Ustawienia zestawu możemy zmieniać wraz z nowymi i twórczymi zabawami – możliwościom nie ma końca!

Motoryka – jak możemy ją rozwijać?

Poniżej opisałam kilka zabaw, które przyczynią się do miło spędzonego czasu, a przy okazji wzmocnią motorykę małą:

  • Do tej zabawy potrzebny nam będzie jeden lub kilka korków, plastelina, patyczki, kawałek samoprzylepnego papieru, taśma i nożyczki. Korki napełniamy plasteliną. W plastelinę wbijamy patyczek, do którego przymocujemy chorągiewkę z samoprzylepnego papieru. Gdy nasze korki są gotowe, na blacie stolika wyklejamy tor przy pomocy taśmy. Początek toru oznaczamy jako start, koniec jako meta. Zadaniem dziecka jest delikatnie popychać korek, tak aby przebył drogę od startu do mety, nie wypadając z toru. 
  • Maluch, siedząc swobodnie na krzesełku, ma przed sobą kilka niedużych plastikowych naczyń z pokrywkami. Do ich środka wkładamy nieduże zabawki, np. zwierzątka lub auta. Prosimy dziecko, aby zajrzało do każdego naczynia, unosząc pokrywkę, i opowiedziało, co znajduje się w środku.
  • Do rantu stolika przy pomocy taśmy przytwierdzamy kilka plastikowych kubeczków. Najlepiej jeśli będą one przyklejone jeden obok drugiego. Zadaniem malucha jest tak potoczyć niedużą piłkę, żeby wpadła do jednego z kubeczków. Piłki możemy wrzucać pojedynczo, bądź toczyć po kilka naraz.
  • W większości naszych domów znajdziemy taśmę, z wykorzystaniem której przygotujemy wiele ciekawych zabaw. W jednej  z nich kilka pasków taśmy przyklejamy pomiędzy nogami stołu lub krzesła. Następnie pozwólmy dziecku na przyczepianie do taśmy piłek, patyczków, pomponów czy innych drobnych przedmiotów. Jeśli mamy kolorowe taśmy i kolorowe kredki, możemy urozmaicić zabawę i poprosić dziecko, aby dopasowało je do siebie pod względem koloru.
  • Dzieci uwielbiają bawić się różnymi masami. Aktywność ta jest doskonałym ćwiczeniem małych rączek – masę można ugniatać, wałkować, miętosić, rwać na kawałki. Domową ciastolinę możemy bardzo szybko zrobić z ogólnodostępnych składników. Potrzebujemy 1½  szklanki mąki pszennej, ¼ szklanki soli, ¼ szklanki oleju, 2 łyżki soku z cytryny, ½ szklanki ciepłej wody, ewentualnie barwnik spożywczy. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy, tak aby masa była gładka i elastyczna. Z ciastoliny ulepimy różne zwierzątka, możemy ją rozwałkowywać wałkiem, wykrawać z niej różne kształty foremką do ciastek, a także robić kulki, w które możemy wkładać patyczki, spinacze biurowe czy fasolki.

Motoryka mała ma ogromny wpływ na życie dziecka. W wieku przedszkolnym zapewnia większe możliwości przy czynnościach samoobsługowych, nauce rysowania czy malowania. W wieku szkolnym to lepsza sprawność przy nauce pisania i większa samodzielność, a przy tym wyższa samoocena. Mając tak wielki wybór mebli, pomocy i zabawek, warto postawić na sprawdzone produkty dobrej jakości i zadbać o jak najlepszy rozwój naszych dzieci.

Nazywam się Sylwia Szczycińska jestem nauczycielem wczesnoszkolnym i przedszkolnym, pedagogiem specjalnym, animatorem czasu wolnego, a przede wszystkim mamą trójki cudownych dzieci. Od kilku 2 lat prowadzę bloga Kreatywne Macierzyństwo.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

#skiddoüfamily – dołącz do nas na Instagramie insta