fbpx
Powrót do góry
local_shipping

Darmowa dostawa od 199 zł

local_offer

-5% na pierwsze zakupy z kodem: borntosmile

workspace_premium

Gwarancja 2+1

Jak zachęcić dziecko do nauki?

Czy da się dziecko zachęcić do nauki? Wyraz „zachęcić” jest bardzo podobny do wyrazu „zniechęcić”. Granica jest cienka i należy uważać, by wywierany przez nas wpływ nie wywarł odwrotnego do zamierzonego rezultatu. Duża presja, wielkie oczekiwania, wymagania, które są stawiane przed dziećmi, mogą je zniechęcić. Jak zadziałać korzystnie na naukę dzieci? Ingerować w cały proces czy zostawić wszystko nauczycielom?

Chcę podpowiedzieć rodzicom kilka zasad, które pomogą zachęcić dziecko do nauki. Powinniśmy wspierać nasze pociechy na każdym etapie ich rozwoju, aby czuły się bezpieczne i potrafiły znaleźć w sobie motywację wewnętrzną.

Warto stosować się do kilku zasad:

  1. Bazujmy na zainteresowaniach
  2. Rozbudźmy ciekawość dziecka poprzez zabawę
  3. Wspierajmy i bądźmy
  4. Unikajmy nagród i kar
  5. Nie porównujmy z innymi dziećmi
  6. Współpracujmy z przedszkolem i nauczycielem/ką
  7. Pokażmy użyteczność, czyli odpowiedzmy na dziecięce pytanie „a po co mi to?”
  8. Dajmy odpocząć!

Nauka dzieci składa się z wielu obszarów, na początku jest to czytanie, pisanie i liczenie. Są to bardzo ważne umiejętności, które powinno przyswoić każde dziecko. W okresie przedszkolnym bazujemy na naturalnym zainteresowaniu dziecka. Oczywiście oprócz tych umiejętności ważne są emocje, relacje rówieśnicze i szereg innych aktywności. W tym artykule zajmiemy się nauką czytania, pisania oraz liczenia.

Jak zachęcić dziecko do nauki czytania?

Metod nauki czytania jest mnóstwo. Zadowalające efekty u małych dzieci, możemy zaobserwować dzięki metodzie globalnego czytania oraz w metodzie sylabowej. Warto, aby dzieci poznały alfabet i poszczególne litery, co wspomoże je w czytaniu w okresie szkolnym. Jak zachęcić dziecko do nauki czytania? Skorzystajmy z zasad wymienionych na początku. Bazujmy na zainteresowaniach, dziecko nie musi czytać opowieści o księżniczkach i smokach, jeśli interesują je komiksy z Kaczorem Donaldem. Pokażmy dziecku, że nauka przez zabawę jest najlepsza. Do klocków Lego możemy przykleić sylaby i próbować złożyć całą opowieść na murze wielkiego zamku. Innym pomysłem może być bal, na który lalki zostaną zaproszone. Zaproszenie może być bardzo proste np. ADAM ZAPRASZA LALKĘ KASIĘ I LALKĘ ULĘ NA BAL. Po co czytanie? Dziecko chce korzystać z internetu? Grać w gry z kolegami? Warto pokazać, że tam też musimy umieć czytać. Maluch może potrzebować ich do przeczytania ulubionej książeczki, a starszak do przeczytania SMS-a od kolegów i koleżanek. Pamiętajmy, że dzieci lubią robić to co dorośli, jeśli my każdego dnia czytamy książki, pokazujemy, że to też forma odpoczynku, rozrywki, dzieci w naturalny sposób przyjmą naukę czytania, jako coś oczywistego, co się po prostu robi. Na początku warto czytać z dziećmi krótsze teksty, nie obciążać ich dodatkowo, aby osiągały swoje sukcesy. Bardzo ważne jest omówienie tego co się przeczytało, aby wspierać naukę czytania ze zrozumieniem, które będzie kluczem do nauki dzieci na wszystkich etapach edukacyjnych.

Jak zachęcić dziecko do nauki pisania?

O ile z nauką czytania sprawa jest jasna, bo czytamy wszędzie, zarówno książki na papierze jak i treści w internecie, o tyle pisanie długopisem może być dla dziecka nieco abstrakcyjne. Obecnie przedłużeniem naszych rąk są smartfony. Często z nich korzystamy, a dzieci to widzą i już na początku swojej edukacji chcą mieć własne telefony, tablety itd. Jak zachęcić dziecko do nauki pisania? Po pierwsze zadbajmy, aby nauka rozpoczęła się już od najwcześniejszych lat życia dziecka. Powinniśmy zadbać o rozwój motoryki małej, który będzie niezbędny do nauki pisania. Sprawi, że palce będą wyćwiczone, dziecko będzie miało więcej siły i motywacji. Dlatego nawlekajmy, chwytajmy, gotujmy wspólnie, krójmy, ugniatajmy, bawmy się w piasku i razem kreślmy kształty. Zacznijmy od prostej rzeczy, napisania imienia, podpisania się, potem adresy. Zostawmy dziecku liściki na karteczkach samoprzylepnych lub przypięte magnesem na lodówce. Niech odwzajemni nam się tym samym. Do tego malowanie, rysowanie. Nauka przez zabawę? Możemy projektować stroje, rysować je, nazywać i podpisywać, kreślmy labirynt, trasę auta. Czemu dziecko ma ćwiczyć nudne szlaczki, skoro może zrobić to zgodnie z jego zainteresowaniami. Warto zapewnić dziecku miejsce do pracy. Marka skiddoü posiada w swojej ofercie Møb zestaw mebli dla dzieci 8w1. Meble będą idealne już od 1 roku życia do nawet 6 lat. Jest to bezpieczny, malowany ekologicznymi farbami zestaw, który ucieszy małe dzieci jak i ich rodziców. Własny kącik może dodatkowo zachęcić dzieci do nauki pisania, rozwijania kreatywności i tworzenia swoich pierwszych prac plastycznych.

Jak zachęcić dziecko do nauki liczenia?

Matematyka, królowa nauk, często na początkowym etapie edukacji sprawia problemy. Presja, duże wymagania nauczycieli i rodziców sprawiają, że dzieci szybko tracą motywację wewnętrzną. Jak zachęcić dziecko do nauki liczenia i poznania liczb? Dajmy doświadczać, dajmy konkrety i bazujmy na zainteresowaniach. Gdy dziecko nie rozumie jakiegoś zagadnienia, nie wyśmiewajmy go, spokojnie przeliczmy na konkretach i odkrywajmy matematyczny świat. Warto wyposażyć dom w pomoce naukowe, które możemy zebrać na spacerze: kasztany, żołędzie, kamienie lub znaleźć w spiżarni: fasola, makaron. Bawmy się matematyką i pamiętajmy, że nauka lubi ruch. Wybierzmy się na spacer, liczmy drzewa, ptaki, sprawdźmy, które przedmioty są większe, które mniejsze. Porządkujmy, segregujmy. Dajmy dzieciom zaproponować własne zadania i ich rozwiązania. Nauka przez zabawę może dać im znacznie więcej korzyści.

Jak więc zachęcić dziecko do nauki? Przede wszystkim nie zniechęcajmy, wprowadźmy naukę przez zabawę i pozwólmy dzieciom doświadczać, wspierajmy, nie oceniajmy i nie porównujmy. Nauczmy siebie i nasze dzieci odpoczynku, a wtedy znajdą się chęci na naukę. Zamiast przymusu pokażmy użyteczność, zabawę i rozwijanie zainteresowań. Pokażmy, że warto się uczyć i warto wiedzieć.

mgr Dorota Czarnecka – absolwentka Akademii Pedagogiki Specjalnej oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła studia z zakresu edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, a także profilaktyki społecznej i resocjalizacji. Obecnie pracuje jako nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej. Pracowała jako kurator społeczny, nauczyciel wspomagający oraz mediator. Uczy dzieci tolerancji i szacunku, emocje i relacje międzyludzkie ogromnie ją fascynują. Stara się wspierać rodziców w ich zmaganiach wychowawczych, proponując empatyczne podejście do dziecka. Można znaleźć ją na instagramie www.instagram.com/relacja.edukacja , gdzie swoje treści kieruje do nauczycieli i rodziców.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

#skiddoüfamily – dołącz do nas na Instagramie insta