fbpx
Powrót do góry
local_shipping

Darmowa dostawa od 199 zł

local_offer

-5% na pierwsze zakupy z kodem: borntosmile

workspace_premium

Gwarancja 2+1

Pożegnanie z pieluszką – jak odpieluchować dziecko?

Życie wielu młodych rodziców kręci się wokół… pampersów! Niekiedy wizja korzystania przez malucha z nocnika wydaje się niezwykle odległa, a do tego ​odpieluchowywanie dziecka budzi wiele kontrowersji. Często związane są one z obowiązującymi przekonaniami i wskazówkami płynącymi z wielu stron – przecież kiedyś dzieci tak szybko odpieluchowywano. Należy jednak pamiętać, że nie korzystano wtedy z wielu współczesnych rozwiązań jak np. pampersy. Jak zatem podejść do danego tematu, by skupić się przede wszystkim na potrzebach dziecka?

Kiedy pielucha odchodzi w zapomnienie?

Znaczące grono rodziców marzy o tym, aby odpieluchować dziecko. Szereg idących za tym zalet przyćmiewa sporadyczne problemy ze znalezieniem miejsca na trasie do załatwienia się. Przede wszystkim nie trzeba pamiętać o zakupie odpowiednich pampersów podczas zakupu. Po drugie pupa dziecka nie jest narażona na odparzenia, jakie mogą wystąpić, jeśli przemoczona pieluszka jest za długo noszona. Niewątpliwie brak pampersów pozwala na swobodne korzystanie z toalet czy to u rodziny, znajomych czy w miejscach publicznych. Dla wielu rodziców znaczące będą także odchodzące koszty zakupu pampersów. 

Należy dosadnie zaznaczyć, że do procesu odpieluchowywania nie można podchodzić z założeniem, że zrobi się to w 3 dni. Musimy pamiętać, że odpieluchowanie to proces, który nie tylko zależny jest od chęci rodziców, ale przede wszystkim gotowości dziecka.  Nie chodzi o wygodę opiekunów, ale o naukę samodzielności oraz o gotowość układu moczowego do funkcjonowania w zupełnie nowym trybie u dziecka. Początek wspólnej pracy powinien przypaść na okres, kiedy maluch wykaże gotowość zarówno pod względem fizycznym, psychicznym, jak i poznawczym. W kwestii rozwoju fizycznego ważna jest pojemność pęcherza oraz odbytnicy – odpowiednią dojrzałość organy te osiągają między 2. a 4. rokiem życia. W kwestii gotowości poznawczej ważne okażą się rozmowy z rodzicem. Maluch powinien być świadomy własnej fizjologii, wiedząc, że wydalanie jest czymś zupełnie naturalnym i dotyczy każdego człowieka. Dziecko musi zaakceptować, że w jego codzienności nastąpią zmiany, że zrobi poważny krok w stronę samodzielności.

Oczywiście podkreślić należy fakt, że każde dziecko podąża indywidualnym tokiem rozwoju, dlatego tak istotna jest rodzicielska obserwacja pozostałych sygnałów. Ważne okaże się więc zauważenie gotowości malca, dostrzeżenie znaków, które pozwolą stwierdzić – nadszedł czas na próbę zrezygnowania z pieluszek. Jak jednak rozpoznać gotowość?

Wśród wielu zauważalnych przez rodziców oznak gotowości, które mogą sugerować zmianę trybu załatwiania się i próbę usamodzielnienia w kwestii pieluszki znajdują się: 

  • coraz dłuższe momenty suchego pampersa. Dziecko, które można odpieluszkować załatwia się w dłuższych odstępach czasu, aniżeli 2 godziny. 
  • zauważalne komunikowanie chęci załatwienia potrzeb fizjologicznych np. poprzez mimikę, proste określenia lub zachowania. 
  • szukanie ustronnego miejsca, swego rodzaju ukrycia do wypróżnienia się lub łapania za pampersa, 
  • duże zainteresowanie zachowaniami dorosłych, gdy chodzi o wizyty w toalecie, 
  • ciekawość estetycznym nocnikiem – siadanie, zabawa, sadzanie lalek i przytulanek. 

Warto jednak zaznaczyć, że nie ma konkretnego momentu na odpieluchowanie dziecka. W przypadku jednych dzieci zmiana trybu załatwiania się nastąpi szybko, u innych maluchów będzie to długi proces. Jak zatem szybko odpieluchować dziecko? Szybkość nie jest w tej kwestii wskazana, z kolei cierpliwość jest niezwykle ważna, tak samo jak i umiejętność zaprzestania czynności, gdy wpływa to negatywnie na pociechę. 

Jak skutecznie odpieluchować dziecko?

Mimo że odpieluchowywanie jest bardzo indywidualną kwestią, to warto wiedzieć, że jest wiele sposobów, które zmienią cały proces w przyjemność, którą docenią nie tylko dorośli, ale przede wszystkim dzieci.

  • Zacznij od oswajania malca z nocnikiem – Potti lub Pottili, nocniczki z przyjaznych materiałów i o wyjątkowych kształtach mogą pojawić się w waszym domu znacznie wcześniej. To nic złego jeżeli dziecko potraktuje je jako zabawkę.
  • Odpieluchowywanie dziecka można połączyć z czytaniem mu książek o podobnej tematyce – warto zaprezentować, że ulubiony bohater świetnie radzi sobie w danej sytuacji.
  • Warto podkreślać komfort funkcjonowania bez pieluchy – maluch w końcu zrozumie, że jej brak jest znacznie wygodniejszy.
  • Świetnym pomysłem może okazać się zdjęcie pieluchy maluchowi na cały dzień. 
  • Zmień każdy obowiązek w zabawę, a z pewnością dziecko będzie chętniej współpracowało.

Najważniejsze jest jednak to, by się nie spieszyć, nie poganiać oraz tworzyć miłą i przyjazną atmosferę! Korzystajcie ze sposobów, próbujcie, bawcie się, ale zawsze reagujcie na potrzeby dziecka – jeżeli robi się nerwowe, stresuje się i płacze, zrezygnujcie z prób na jakiś czas.

Co ważne, warto najpierw zadbać  o atmosferę – niech nie będzie to traumatyczne, pełne presji i pospieszania doświadczenie. Chcąc wprowadzić dziecko w świat samodzielnego i świadomego załatwiania się, bez korzystania z pieluszki, warto wykorzystać książki, o czym wspomnieliśmy wcześniej. Bajki z ulubionymi postaciami z pewnością rozluźnią dodatkowo atmosferę. 

Niebagatelny wpływ ma rozmowa. Konsekwentne przedstawianie maluszkowi atutów chodzenia bez pieluszki i związanego z tym komfortu przyniesie z czasem pożądane efekty. Maluch zrozumie, że noszenie bielizny zamiast pampersa będzie znacznie wygodniejsze, bardziej higieniczne i przede wszystkim napawać będzie malucha dumą. 

Podążając efektywną, ale do tego spokojną metodą Brazeltona, warto pozwolić dziecku przez cały dzień chodzić bez pieluszki. Dzięki temu pozna ono swoje ciało i co się z nim dzieje, gdy załatwia swoje potrzeby fizjologiczne bez dotarcia na nocnik. W takim wypadku należy pamiętać o wspominaniu o nocniku, wskazywaniu jego miejsca i spokojnym tłumaczeniu, do czego służy. Metoda ta działa niezależnie od tego, czy zastanawiasz się jak odpieluchować dziecko – 2-latka czy 3-latka. Im więcej pociecha rozumie, tym łatwiejszy będzie dany proces. 

Wielu rodziców decyduje się również na zakup majtek treningowych. Tego typu bielizna jest mniej chłonna aniżeli pieluszki jednorazowe, jednak bardziej aniżeli klasyczne majtki dziecięce. Dzięki nim maluch, załatwiając swoje potrzeby, nie będzie narażony na bardzo mocne wrażenia związane z oddawaniem moczu. Należy jednak pamiętać, że jest to wsparcie przy odpieluchowaniu, a nie zamiennik pieluszki.  

Nocne moczenie, czyli jak odpieluchować dziecko w nocy

Jeżeli w dzień Twoje dziecko nie potrzebuje już pieluszki i jest w stanie świadomie kontrolować swoje potrzeby, to nadszedł czas na kolejny krok – zrezygnowanie z pieluchy w nocy. O ile odpieluchowanie dziecka w ciągu dnia jest procesem stosunkowo łatwym i takim, nad którym pewną kontrolę ma rodzic, o tyle odpieluszkowanie nocne może przysporzyć wiele problemów. Niemniej jednak każdy opiekun powinien wykazać się cierpliwością, zrozumieniem i wsparciem. Dla maluszka, który nie korzysta w ciągu dnia z pampersa nocne zmoczenie łóżka i piżamki może wiązać się z poczuciem wstydu i stresem. Spokojne tłumaczenie, że tego typu sytuacje się zdarzają i że maluch jest na etapie nauki, z pewnością wpłyną pozytywnie nie tylko na pociechę, ale i relacje. 

Jak zatem odpieluchować dziecko w nocy? Odpowiednie przygotowanie do nocnego odpieluchowywania to klucz do sukcesu. Z pewnością odpieluchowywanie nocne warto rozpocząć od ograniczenia płynów, które mały domownik dotąd wypijał przed snem. Przed wieczorną kąpielą, a nawet jeżeli maluch będzie tego potrzebował, to również po niej, zachęć dziecko do skorzystania z nocnika. Nie zapomnij postawić go przy łóżku – maluch może obudzić się w nocy. Zachęć go wtedy do skorzystania z nocnika, a z pewnością łatwiej będzie wytrzymać do rana. 

Dla zapewnienia komfortu podczas snu niezbędny okaże się odpowiedni, wodoodporny pokrowiec na materac, dzięki któremu pozostanie on suchy. Dzięki niemu nie dojdzie do przemoczenia materaca, a do wymiany w razie moczenia będzie jedynie prześcieradło. To zapewni dodatkowe poczucie komfortu dziecku. Będzie wiedziało, że po wpadce nie dzieje się nic złego.

Jako rodzic musisz wykazać się ogromną wyrozumiałością w odpieluchowywaniu nocnym. Każde niepowodzenie, nocne moczenie będzie wiązało się z dużym stresem oraz poczuciem wstydu dla dziecka. Tłumacz więc, że błędy się zdarzają, nie ma w nich nic złego, a także staraj się przekonać, że w końcu wszystkiego się nauczy. 

Podstawowe błędy, czyli jak nie odpieluchowywać dziecka 2-letniego i 3-letniego

Na pierwszym miejscu jest towarzysząca odpieluchowaniu presja. Usamodzielnienie w kwestii załatwiania potrzeb fizjologicznych powinno być następstwem wykazanej gotowości dziecka, a nie ambicją rodziców. Wsłuchiwanie się w potrzeby pociechy, a także budowanie przyjaznego otoczenia i atmosfery przyniesie więcej dobrego, aniżeli kary, zmuszanie i pospieszanie. 

Choć wielu opiekunów pragnie dla swoich pociech tego, co najlepsze, to nie zawsze dobre intencje idą w patrze z ich wyborami. W waszym domu nie może zatem zabraknąć odpowiedniego nocnika. Wbrew pozorom produkty z pozytywką i innymi elementami dźwiękonaśladowczymi nie są właściwe – większa część dzieci obawia się wydawanych przez nie dźwięków, a to wydłuża proces usamodzielniania. Właśnie dlatego lepiej wybierać modele klasyczne lub w kształcie ulubionych zwierząt, które będą bezpieczne i przyjazne dla najmłodszych. Doskonale sprawdzą się nocniczki Potti oraz Pottili – zostały przygotowane tak, by ułatwić odpieluchowywanie zarówno dzieciom, jak i rodzicom.

Warto także zachować konsekwencję. Ściąganie pieluszki tylko w ciepłe dni nie przyniesie pożądanych efektów. Dziecko nie będzie rozumiało, kiedy ma załatwiać się na nocniku, a kiedy nie. Może to także negatywnie wpłynąć na układ moczowy i pęcherz pociechy. 

Papa pieluszko

Odpieluchowanie to duży krok ku samodzielności dziecka. Dlatego też nie warto zastanawiać się, jak odpieluchować dziecko, a szczególnie – jak zrobić to szybko. To proces bardzo indywidualny, który silnie opiera się na poziomie relacji rodzic-dziecko. Jako opiekun znasz jego potrzeby najlepiej, dlatego wszelkie rady oraz propozycje musisz przyjmować z przymrużeniem oka, dopasowując je do waszej codzienność. Wsłuchiwanie się w potrzeby pociechy, ale również i wykazywanie się cierpliwością i zrozumieniem podczas danego procesu przyniosą pożądane efekty i nie będą dla malucha traumatycznym wspomnieniem z dzieciństwa. To ono „powie” Ci, że jest gotowe na kolejny etap nauki samodzielności, dlatego nigdy nie naciskaj i nie zmuszaj go do tego. Pamiętaj, że działanie pod przymusem może doprowadzić do traumy, stresu i problemów z fizjologią maluszka.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

#skiddoüfamily – dołącz do nas na Instagramie insta